Reklama
Rozwiń

Nowa Zelandia dotknięta niszczycielskim cyklonem Gabrielle

Działacze nowozelandzkiego oddziału Greenpeace apelują do rządu, aby zadbał nie tylko o adaptację do nieuniknionych zmian klimatu, ale też ograniczył szkody wyrządzane przez największych emitentów w kraju.

Publikacja: 23.02.2023 13:42

Nowa Zelandia dotknięta niszczycielskim cyklonem Gabrielle

Foto: AFP

Zdaniem premiera Nowej Zelandii, Chrisa Hipkinsa, cyklon Gabrielle to „najważniejsze zjawisko pogodowe, jakie nawiedziło Nową Zelandię w tym stuleciu”. Katastrofa doprowadziła do potężnych powodzi i osunięć ziemi, a wiele miast zostało pozbawionych prądu oraz wody pitnej. Szacuje się, że w wyniku klęski żywiołowej zginęło co najmniej 11 osób, a koszty szkód oceniane są na 8,42 mld dolarów.

Kraj coraz bardziej odczuwa konsekwencje zmian klimatycznych – ocenia się, że w latach 2007-2017 powodzie i susze związane ze zmianami klimatycznymi kosztowały gospodarkę Nowej Zelandii 840 milionów dolarów. Według danych Narodowego Instytutu Badań Wody i Atmosfery, rok 2022 był dla Nowej Zelandii najcieplejszym rokiem w historii, a średnia temperatura w kraju była o 1,15°C wyższa od średniej rocznej z lat 1981-2010. Od 1909 do 2022 roku temperatura powietrza wokół Nowej Zelandii wzrosła o 1,37°C.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Planeta
Przyrodniczy „raj na Ziemi” może zniknąć. Zagrożeniem zmiany klimatu i turyści
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Planeta
Globalny budżet węglowy bliski wyczerpania. „Klimat płonie”
Planeta
W Polsce rośnie lęk przed zmianami klimatu. Wierzymy, że rząd nas ochroni
Planeta
Europę opanowuje fala upałów, a Polska zaczyna oszczędzać wodę
Planeta
Nadchodzi klimatyczna „nowa normalność”. Eksperci o fali upałów, susz i pożarów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama