Aktualizacja: 09.11.2024 13:27 Publikacja: 04.12.2022 11:47
Foto: AFP
Tragiczne w skutkach zmiany klimatu widać nie tylko w na termometrach czy w coraz to bardziej intensywnych zjawiskach pogodowych takich jak susze, huragany czy powodzie, ale także w corocznych kosztach, idących na pokrycie strat, które spowodowały. Jak informuje Schweizerische Rückversicherungs-Gesellschaft (Swiss Re), szwajcarskie towarzystwo reasekuracyjne z siedzibą w Zurychu, katastrofy naturalne oraz te, które spowodował człowiek, w bieżącym roku kosztowały łącznie 268 miliardów dolarów. Ubezpieczenie przeznaczone na straty, które spowodowały klęski, pokryły jedynie 122 miliardy dolarów, czyli mniej niż połowę.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali wodę z Odry pobraną w czasie wrześniowej powodzi. Stwierdzili, że normy stężenia w niej niektórych pierwiastków zostały przekroczone. Jakie w związku z tym przewidują konsekwencje powodzi dla Bałtyku?
Stella McCartney, znana brytyjska projektantka mody, poruszyła w mediach niewygodną dla swojej branży kwestię. Jak zaznaczyła „miliardy ptaków cierpią i umierają, by ludzie wyglądali mogli wyglądać dobrze”. Stanowisko w tej sprawie projektantka zaprezentowała tuż po jej pokazie mody w Paryżu.
Zmiany klimatu sprawiły, że funkcjonowanie zawiesza kolejny europejski ośrodek narciarski. Jeden z najstarszych ośrodków tego typu we Francji w tym sezonie nie zostanie otwarty. Powodem jest brak śniegu, a także problemy finansowe.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nowy raport organizacji WWF ujawnia alarmujące dane. Autorzy ostrzegają, że zbliżamy się do kolejnych punktów krytycznych, a bez wdrożenia odpowiednich działań kolejnym zagrożonym gatunkiem mogą być ludzie.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Aktywność wulkanu Lewotobi Laki Laki na indonezyjskiej wyspie Flores znów wzrasta – w sobotę wyrzucił on w powietrze kolumnę gorącego popiołu. Zaledwie kilka dni temu jego erupcja zabiła co najmniej dziesięć osób, raniła dziesiątki kolejnych i zniszczyła tysiące budynków.
Odpowiedź na pytanie o nasze powinności w obliczu zmian klimatycznych nie jest prosta.
W wielu miastach i gminach działają lokalne programy antysmogowe. Część samorządów oferuje dodatkowe dotacje lub ulgi podatkowe dla osób decydujących się na wymianę źródeł ciepła.
Eksperci z Global Energy Monitor oceniają, że w tym roku moce uzyskane z paliw kopalnych osiągną mniej niż połowę mocy produkcyjnych krajów BRICS. To duży krok w stronę transformacji energetycznej państw tego bloku.
Kontynuacja obecnej polityki doprowadzi do katastrofy klimatycznej – przekonują autorzy nowego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i wzywają najbogatsze kraje świata: musicie wziąć na siebie ciężar redukcji emisji.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Ponad dziesięciu tysiącom osób nakazano ewakuację z domów znajdujących się na północnym zachodzie od Los Angeles w USA. Gwałtowne sezonowe wiatry rozprzestrzeniły pożary, które obecnie szaleją po suchych zboczach gór.
Blisko połowa Polaków i Polek nie uważa, by stan środowiska był obecnie poważny. O ponad połowę skurczyła się grupa osób gotowa aktywnie działać dla dobra klimatu i planety – wskazuje nowy raport „Ziemianie Atakują!” przygotowany przez Agencję Lata Dwudzieste i Kantar Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas