Dziś Światowy Dzień Ziemi. Tak dewastujemy planetę

Mimo że wiedza i świadomość społeczeństw są coraz większe, z roku na rok Ziemia jest nadal coraz bardziej dewastowana.

Publikacja: 22.04.2022 15:07

Dziś Światowy Dzień Ziemi. Tak dewastujemy planetę

Foto: Shutterstock

22 kwietnia 2022 Po raz 52. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi - piękne, międzynarodowe święto, którego celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat niszczenia naszej planety. Niestety, mimo że ta wiedza i świadomość społeczeństw są coraz większe, z roku na rok Ziemia jest nadal coraz bardziej dewastowana.

Jak wskazuje Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej ekosystemy są niszczone, bioróżnorodność zanika, na potęgę wycinamy lasy – naturalne systemy pochłaniania CO2.

- A w zamian dalej spalamy ogromne ilości paliw kopalnych, emitujemy do atmosfery miliardy ton gazów cieplarnianych, wyrzucamy całe góry plastiku, marnujemy miliony ton żywności, zmieniamy klimat, z przerażeniem patrzymy na coraz bardziej dramatyczne i wkrótce nieodwracalne skutki tych zmian, i jesteśmy głusi na wskazania nauki - alarmuje Jędrzejewski.

Równocześnie lekceważone są raporty naukowców, w tym te publikowane przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC).

- Niestety, ich dramatyzm nadal nie dociera do decydentów. Naukowcy wzywają do podjęcia natychmiastowych działań - przede wszystkim odejścia od węgla, gazu i ropy. Najwyższy czas skończyć z uzależnieniem Polski od importu śmiercionośnych paliw kopalnych - mówi rzecznik Koalicji Klimatycznej.

Świat nauki apeluje, aby postawić na efektywność energetyczną oraz czyste, odnawialne źródła energii jako gwarancję naszego bezpieczeństwa energetycznego. Jednak działania proekologiczne i proklimatyczne, zmniejszające emisje, muszą objąć wszystkie sektory gospodarki – również przemysł, transport, budownictwo i rolnictwo. Bez działań kompleksowych nie uratujemy naszej planety.

My, jako społeczeństwo, które ma tego pełną świadomość, musimy żądać, aby takie działania zostały w końcu podjęte. Musimy domagać się tego od polityków i rozliczać ich za działania hamujące sprawiedliwą transformację Polski oraz za brak działań. Dziś społeczeństwo wysyła jasny komunikat do rządu: czas na działanie jest teraz i patrzymy wam na ręce! - komentuje Krzysztof Jędrzejewski.

- Musimy również sami zwracać uwagę na to, czy przez nadmierny konsumpcjonizm, zużywanie tysięcy toreb plastikowych, często bezsensowne korzystanie z samochodu zamiast z transportu publicznego czy roweru i przez dziesiątki innych, z pozoru drobnych a nieprzemyślanych działań, nie przyczyniamy się do niszczenia Ziemi. Ratować ją musimy wszyscy. Póki nie jest jeszcze za późno - dodaje.

Planeta
Nowa linia podziału w Europie dotyczy zmian klimatu. Eksperci biją na alarm
Planeta
Za nami najgorętszy marzec w historii pomiarów w Europie. Nowe dane ekspertów
Planeta
Czy Wenecja pójdzie pod wodę w erze zmian klimatu? Nowe prognozy naukowców
Planeta
„Klimatyczny bicz” uderza w największe miasta na świecie. Niepokojący raport
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Planeta
Efekt „brudnego lustra” przyspiesza zmiany klimatyczne. Nowe zagrożenie