W wyniku podnoszenia się poziomu mórz, związanego z postępującymi zmianami klimatycznymi, do końca stulecia może zniknąć połowa światowych plaży, zagrożone są również nisko położone społeczności zarówno na wyspach Pacyfiku, jak i miasta w Stanach Zjednoczonych, takie jak Miami czy Nowy Jork. Naukowcy odkryli, że stopień zniszczenia piaszczystych plaż na świecie, które zajmują ponad jedną trzecią globalnych linii brzegowych, zależy od tego, jak bardzo wzrośnie globalna temperatura, co oznacza, że ​​ogromne znaczenie ma ilość emisji gazów cieplarnianych.

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Área Metropolitana de Barcelona, tamtejsze plaże miejskie od 2017 roku tracą od sześciu do 10 metrów szerokości rocznie. W 2016 roku Rada Miasta Barcelony ujawniła, że ​​od 2010 roku plaża Barceloneta straciła ponad 15 metrów szerokości, co odpowiada 28 procentom jej powierzchni. W Outer Banks w Północnej Karolinie, średni poziom morza jest o ponad 20 centymetrów wyższy niż 40 lat temu.

Na całym świecie tempo wzrostu poziomu mórz w ciągu ostatnich 10 lat było około dwukrotnie wyższe niż w XX wieku. Według Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu średni globalny poziom mórz może wzrosnąć do końca tego stulecia o 0,3 metra do 1,1 metra.

Robert Young, dyrektor Programu Badań nad Rozwiniętymi Wybrzeżami na Uniwersytecie Zachodniej Karoliny w Cullowhee w Karolinie Północnej uważa, że prawdopodobnie ogromne powierzchnie plaż na świecie zostały już bezpowrotnie utracone. „Miejsca takie jak South Beach w Miami, Myrtle Beach w Południowej Karolinie, Virginia Beach – tak naprawdę nie ma na nich naturalnego ziarenka piasku. Już zniknęły, ale utrzymujemy je tam, pompując sztuczny piasek. Proces ten, znany jako odżywianie plaży, obejmuje transport piasku i innych osadów z głębi lądu w celu zastąpienia tego, co zostało utracone wzdłuż linii brzegowych w wyniku erozji” – mówi Young.

Według badania opublikowanego w marcu 2020 roku w Nature Climate Change w najlepszym przypadku – przy zastosowaniu środków łagodzących skutki klimatu – można zapobiec utracie 40% linii brzegowej, konieczne jest jednak niezwłoczne wdrożenie odpowiednich działań.