Żrąca piana zamiast wody w rzece. Katastrofa ekologiczna w Brazylii

Na południowym wschodzie Brazylii doszło do skażenia rzek niebezpiecznym kwasem sulfonowym. Szkodliwa dla człowieka substancja była przewożona przez cysternę, która uległa wypadkowi.

Publikacja: 31.01.2024 14:51

Do incydentu doszło podczas wypadku cysterny przewożącej kwas sulfonowy.

Do incydentu doszło podczas wypadku cysterny przewożącej kwas sulfonowy.

Foto: Santa Catarina Military Police / AFP

Kwas sulfonowy jest substancją, którą wykorzystuje się do produkcji detergentów oraz domowych środków czystości. Może powodować ona poważne szkody dla ludzkiego zdrowia – jest między innymi drażniąca dla oczu oraz skóry. Jak pisze BBC, niebezpieczna ciecz dostała się w poniedziałek do brazylijskiej rzeki Rio Seco w mieście Joinville. Do incydentu doszło podczas wypadku cysterny. 

Brazylia: Wyciek żrącego kwasu do rzek

Do wycieku doszło, podczas wypadku cysterny przewożącej żrącą substancję. Pojazd przewrócił się w rejonie Serra Dona Francisca. W związku z tym, że szkodliwy kwas zaczął przedostawać się z Rio Seco do rzeki Cubatao do Norte, zaopatrującej w wodę 75 proc. mieszkańców Joinville – głównego miasta stanu Santa Catarina – lokalne władze ogłosiły w poniedziałek stan wyjątkowy.

By zapobiec spożyciu skażonej wody, zamknięto stację uzdatniania, która doprowadzała wodę pitną do dziesiątek dzielnic. Na portalu X znaleźć można nagrania z Joinville, na których widać mieszkańców miasta stojących w kolejkach po wodę butelkowaną.

Na opublikowanych w sieci materiałach wideo zauważyć można także, że kwas sulfonowy doprowadził do tego, że woda w rzece zmieniła się w gęstą, białą pianę.

Brazylijski Instytut Ochrony Środowiska bada, jaki wpływ wyciek miał na lokalny ekosystem

Jak poinformował we wtorek w rozmowie z telewizją NSC prefekt Joinville Adriano Silva, sytuacja została opanowana i wznowiono dostawy wody – uruchomiono system wodociągów dla liczącego ponad 600 tys. mieszkańców Joinville. Władze potwierdziły także mniejsze stężenie kwasu w rzekach regionu.

Czytaj więcej

Rzeki i jeziora są zdewastowane. Stąd susze i powodzie

Brazylijski Instytut Ochrony Środowiska (IMA) potwierdził informację władz stanowych, że istniało wysokie ryzyko dla zdrowia publicznego wraz z przedostaniem się kwasu sulfonowego do rzek. 

Fabio Castagna da Silva z IMA przyznał, że „upłynie jeszcze trochę czasu zanim kwas sulfonowy całkowicie opuści wody stanu Santa Catarina”. „Nie nastąpi to od razu. Będziemy monitorować sytuację i badać, jaki wpływ to zdarzenie miało na lokalny ekosystem” – podkreślił.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?