ONZ nie może dojść do porozumienia ws. ochrony oceanów. Po raz piąty

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) nie może dojść do porozumienia w sprawie traktatu o ochronie oceanów. Po raz piąty zawieszono negocjacje, dążące do przyjęcia dokumentu, który pozwalałby objąć ochroną 30 proc. światowych oceanów.

Publikacja: 04.09.2022 13:45

ONZ nie może dojść do porozumienia ws. ochrony oceanów. Po raz piąty

Foto: AdobeStock

Choć wody międzynarodowe to obszar, który obejmuje niemal dwie trzecie wszystkich oceanów, jedynie 1,2 proc. z nich podlega ochronie. Bardzo niepokojące jest, że prawie 99 proc. tych wód wyłączona jest z jakiejkolwiek ochrony - zaznaczają eksperci i ostrzegają przed zagrożeniami, które niosą za sobą globalne ocieplenie, przełowienia, eksploracja dna morskiego czy ruch statków. Ich zdaniem wymarcie grozi nawet 15 proc. gatunków, które żyją pod wodą.

W siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zebrało się 168 sygnatariuszy, którzy omawiali tę kwestię i mieli przygotować nowe porozumienie – Traktat o Otwartym Morzum. Ostatnie międzynarodowe porozumienie w tej sprawie – konwencję ONZ o prawie morza – podpisano bowiem w 1982 roku, czyli 40 lat temu. Potrzeba ponownego zajęcia się sprawą wynika z problemów z jakimi mierzy się obecnie środowisko – przede wszystkim globalnym ociepleniem oraz jego wpływem na naturę.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Oceany i lodowce
Lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Wyniki raportu
Oceany i lodowce
Szwajcaria i Włochy zmieniają przebieg granicy. To skutek zmian klimatu
Oceany i lodowce
Naukowcy: Siódma „granica planetarna” przekroczona? Kontrowersyjny temat powraca
Oceany i lodowce
Naukowcy sprawdzili, co dzieje się pod „Lodowcem zagłady”. Niepokojące zjawisko
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Oceany i lodowce
Największa góra lodowa utknęła w morskim wirze. Od miesięcy kręci się w miejscu