Od 24 lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę, kwestia zwiększenia poziomu wydatków w ramach NATO pozostaje jednym z najbardziej istotnych tematów.
O tym, jaki wpływ na klimat mają konflikty zbrojne pisaliśmy w przeszłości. Omawialiśmy ślad węglowy konfliktu w strefie Gazy, a także – skutki wojny w Ukrainie dla klimatu.
Jaki wpływ na zmiany klimatyczne mają z kolei światowe zbrojenia? Badania opublikowane i omówione na stronie internetowej Transnational Institute (TNI) – instytutu badawczego działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju – pokazują, że NATO, najpotężniejszy sojusz wojskowy na świecie, ma i będzie miał niemały wpływ na klimat.
„Nasze badania pokazują, że wydatki NATO na wojsko zwiększają emisję gazów cieplarnianych, opóźniają lub blokują finansowanie kluczowych działań ws. klimatu i konsolidują handel bronią, który napędza niestabilność podczas załamania klimatu” – podkreślają eksperci.
W badaniu skupiono się tylko na inwestycjach w obronność ze strony NATO, nie analizowano natomiast rozbudowy armii Rosji czy Chin.