Naukowcy tworzący kolektyw badawczy finansowany przez rządy Niemiec i Szwecji oraz przez Europejską Fundację Klimatyczną przygotowali raport „Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War” (IGGAW) poświęcony emisjom CO2 związanym z inwazją Rosji na Ukrainę.
Dane są wstrząsające – badania ekspertów wskazują bowiem, że koszt klimatyczny pierwszych dwóch lat konfliktu był większy niż roczna emisja gazów cieplarnianych generowana indywidualnie przez 175 krajów. Badacze podkreślają, że zaostrzyło to globalny kryzys klimatyczny.
Wojna Rosji z Ukrainą przyspiesza kryzys klimatyczny
Poza kryzysem humanitarnym, śmiercią setek cywili i żołnierzy oraz zniszczeniami materialnymi, wojna Rosji z Ukrainą doprowadziła również do ogromnych szkód w środowisku naturalnym. Z badań wynika, że emisje dwutlenku węgla wygenerowane w ciągu pierwszych dwóch lat konfliktu były większe niż roczny ślad węglowy 175 krajów.
Czytaj więcej
Plaże w popularnym wśród turystów hiszpańskim regionie Costa del Sol co roku kurczą się o nawet pięć metrów – oszacowało hiszpańskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej. Sytuacja jest poważna – w ciągu ostatnich ośmiu lat morze wedrzeć się miało do 45 metrów w głąb lądu.
Od kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, wygenerowano co najmniej 175 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. „Chodzi o gwałtowny wzrost emisji z działań wojennych, pożarów krajobrazu, przekierowań lotów, wymuszonych migracji i wycieków spowodowanych atakami wojskowymi na infrastrukturę paliw kopalnych, a także o przyszłe koszty odbudowy” – czytamy w raporcie Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War (IGGAW).