Jak informuje szwedzka stacja telewizyjna SVT, która powołuje się na ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska, podczas wojny w Ukrainie na wielką skalę niszczone jest środowisko naturalne. Szkody wyceniane są na wartość co najmniej 370 miliardów euro.

Zdaniem ukraińskiego resortu środowiska sytuacja może doprowadzić do tego, że pogłębi się kryzys klimatyczny. - Bezpośrednio zagrożone są miliony hektarów rezerwatów przyrody w kraju - zaznaczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. 

Z informacji podawanych przez SVT wynika, że ukraińskie pola uprawne są skażone metalami ciężkimi, które pochodzą z walk. Według doniesień mediów, mogły one zostać dodatkowo zanieczyszczone także innymi chemikaliami – na przykład tymi, które wyciekają z amunicji czy pojazdów.

Zdaniem Reznikowa na świecie za mało mówi się o tym, jak wojna w Ukraine wpłynie na środowisko naturalne. Polityk podkreślił także, że uwolnienie 33 mln ton gazów cieplarnianych to niezwykle dużo. Dla porównania, przez trzy lata emituje tyle cała Warszawa. 

Z szacunków wynika, że rozpoczęta przez Rosję wojna w minionym roku odpowiadała za około jeden procent globalnych emisji.