Naukowcy podkreślają, że wojna Izraela z Hamasem w Strefie Gazy to nie tylko katastrofa humanitarna, ale i ekologiczna – analizy ekspertów wskazują bowiem, że związane z nią działania mają ogromny wpływ na klimat. W styczniu 2024 roku oszacowano, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy konfliktu wygenerowano emisje CO2 odpowiadające spaleniu co najmniej 150 000 ton węgla.
Od tego czasu sytuacja się nie poprawiła, wręcz przeciwnie – z badania międzynarodowego zespołu naukowców wynika, że emisje dwutlenku węgla wygenerowane w ciągu pierwszych 120 dni konfliktu między Izraelem a Hamasem były większe niż roczny ślad węglowy 26 najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu obszarów, w tym Vanuatu czy Grenlandii.
Czytaj więcej
W lesie są tereny, których nie da się przejść. A jednocześnie są one bardzo cenne przyrodniczo, mieszka tam wiele gatunków ptaków, ssaków, grzybów czy bezkręgowców – mówi dr hab. Michał Żmihorski, profesor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
Wojna w Strefie Gazy: katastrofa dla środowiska
W badaniu zatytułowanym „Wielookresowy obraz emisji gazów cieplarnianych z konfliktu Izrael-Gaza” oszacowano, że emisje z pierwszych 120 dni konfliktu między Izraelem a Hamasem, były większe niż roczne emisje 26 krajów. Biorąc pod uwagę infrastrukturę wojenną – zbudowaną zarówno przez Izrael, jak i Hamas – całkowitą emisję z konfliktu porównać można do rocznych emisji aż 36 krajów, osiąga ona bowiem od 47 669 097 do 61 443 739 ton CO2. „W tym okresie miała miejsce intensywna działalność wojskowa, obejmująca naloty bombowe, loty rozpoznawcze i ataki rakietowe. Biorąc pod uwagę emisje powstałe w wyniku budowy i fortyfikacji infrastruktury wojennej całkowite emisje przewyższają emisje z ponad 36 poszczególnych krajów” – czytamy.
„Podczas gdy uwaga świata słusznie skupia się na katastrofie humanitarnej, konsekwencje klimatyczne tego konfliktu są również katastrofalne” — zaznacza w raporcie z badania Benjamin Neimark, starszy wykładowca na Queen Mary University of London (QMUL) i współautor badania. „Tak długo, jak ta wojna będzie trwać, jej konsekwencje będą się nasilać, powodując przerażające skutki dla emisji, zmian klimatycznych i utrudniając działania na rzecz klimatu” — dodał Hadeel Ikhmais, szef biura ds. zmian klimatycznych w Palestyńskim Urzędzie Jakości Środowiska.