Aktualizacja: 07.11.2024 11:52 Publikacja: 21.12.2023 16:20
Samica komara tygrysiego. Fot. James Gathany, CDC
Foto: Domena publiczna
Sprawą zajęła się między innymi Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), której eksperci obawiają się, że w związku ze zmianami klimatu sytuacja może stawać się coraz bardziej niebezpieczna. Specjaliści zwracają między innymi uwagę na dengę – infekcyjną chorobę tropikalną wywoływaną przez wirus dengi. Jej objawami są między innymi gorączka, ból głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczna wysypka. W niektórych przypadkach choroba ta prowadzi także do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej z krwotokami, trombocytopenią i hipowolemią. W ostatniej dekadzie zanotowano około 70 przypadków zachorowań na dengę.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zbadali wodę z Odry pobraną w czasie wrześniowej powodzi. Stwierdzili, że normy stężenia w niej niektórych pierwiastków zostały przekroczone. Jakie w związku z tym przewidują konsekwencje powodzi dla Bałtyku?
Stella McCartney, znana brytyjska projektantka mody, poruszyła w mediach niewygodną dla swojej branży kwestię. Jak zaznaczyła „miliardy ptaków cierpią i umierają, by ludzie wyglądali mogli wyglądać dobrze”. Stanowisko w tej sprawie projektantka zaprezentowała tuż po jej pokazie mody w Paryżu.
Zmiany klimatu sprawiły, że funkcjonowanie zawiesza kolejny europejski ośrodek narciarski. Jeden z najstarszych ośrodków tego typu we Francji w tym sezonie nie zostanie otwarty. Powodem jest brak śniegu, a także problemy finansowe.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nowy raport organizacji WWF ujawnia alarmujące dane. Autorzy ostrzegają, że zbliżamy się do kolejnych punktów krytycznych, a bez wdrożenia odpowiednich działań kolejnym zagrożonym gatunkiem mogą być ludzie.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Liczba otwieranych co miesiąc naborów dla firm nie spada. Jeżeli dołożymy do tego różnorodność obszarów, w ramach których przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie – oferta wydaje się być bardzo atrakcyjna.
Co zwycięstwo Trumpa może oznaczać dla klimatu i dla polskich zmagań z transformacją energetyczną? A Harris? Jak będzie wyglądało bezpieczeństwo energetyczne Polski po amerykańskich wyborach?
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyczący działań na rzecz klimatu. Wspólnota jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania – ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku – oceniono.
Od przyszłego roku przewoźnicy zapłacą wyższe myto. Rząd doliczy opłaty za emisje CO2. Karne myto ma zachęcić do zakupu elektrycznych ciężarówek.
Obrońcy przyrody i plemię rdzennych mieszkańców amerykańskich pozywają Stany Zjednoczone, chcąc zablokować kopalnię litu w Nevadzie, która, jak twierdzą, doprowadzi do wyginięcia zagrożonego dzikiego kwiatu pustyni, zakłóci przepływ wód gruntowych i zagrozi zasobom kulturowym.
Pięćdziesięciu najbogatszych miliarderów na świecie w mniej niż trzy godziny emituje średnio więcej dwutlenku węgla niż przeciętny Brytyjczyk przez całe swoje życie – wskazuje najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam. „Ich ekstremalne emisje podsycają nierówności, głód i zagrażają życiu" – alarmują badacze.
Jasne ramy prawne ułatwią proces inwestycyjny i zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom rynku. Ważne jest również wsparcie finansowe dla systemu – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas