American Lung Association stworzyło swój raport opierając się na modelu, który zakładał, że wszystkie nowe pojazdy sprzedane do 2035 roku, będą bezemisyjne. Jak stwierdzili przedstawiciele organizacji w raporcie, masowe przejście na elektromobilność doprowadziłoby do tego, że liczba przypadków ataków astmy wśród dzieci w USA zmniejszyłaby się o 2,7 miliona, zaś ostrych przypadków zapalenia oskrzeli – o 147 tysięcy.
Mogłoby to także zapobiec 2,67 milionom przypadków objawów związanych z chorobami górnych dróg oddechowych i 1,87 miliona dolnych dróg oddechowych u dzieci w USA.
Raport: Dzieci zdrowsze dzięki upowszechnieniu elektromobilności
Jak zaznaczyła w raporcie Kate Bender, krajowa wiceprezes ds. zdrowego powietrza w American Lung Association (ALA), wpływ przejścia na pojazdy elektryczne na zdrowie dzieci jest bardzo znaczący – rozwijają się one bowiem w zupełnie innym tempie niż dorośli. „Dzieci są bardziej narażone na zanieczyszczenie powietrza, ich płuca wciąż rosną” – stwierdziła. Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, wdychają więcej powietrza w stosunku do masy ciała, częściej przebywają na zewnątrz i są przy tym aktywne fizycznie podczas pobytów na świeżym powietrzu.
Czytaj więcej
Autorzy raportu globalnego ośrodka doradczego Nomisma oraz think tanku Carbon Tracker twierdzą, że inwestycje w producentów samochodów można uznać za bardziej emisyjne niż inwestycje w koncerny naftowe.
Eksperci ALA zaznaczają, że pojazdy z silnikami spalinowymi nie tylko w dużym stopniu powodują zmiany klimatyczne, ale odpowiadają także za ponad jedną czwartą globalnych emisji. W związku z tym rządy na całym świecie opowiadają się za przejściem na pojazdy elektryczne, które emitują znacznie mniej substancji zanieczyszczających atmosferę.