Globalna emisja CO2 osiągnęła rekordowy poziom

Globalna emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom - informuje agencja Reutera, powołując się na opublikowany w czwartek raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Publikacja: 02.03.2023 11:34

Globalna emisja CO2 osiągnęła rekordowy poziom

Foto: AdobeStock

Jak podkreśliła w swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), globalna emisja dwutlenku węgla związana z wytwarzaniem energii osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom, mimo coraz większego wykorzystywania czystych technologii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy pojazdy elektryczne. „Pomogło to ograniczyć wpływ zwiększonego zużycia węgla i ropy naftowej” – czytamy.

- Wciąż obserwujemy wzrost emisji z paliw kopalnych, co utrudnia wysiłki zmierzające do osiągnięcia światowych celów klimatycznych - powiedział w komunikacie towarzyszącym raportowi Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. - Firmy produkujące paliwa kopalne osiągają rekordowe dochody i muszą wziąć na siebie część odpowiedzialności - dodał.

Czytaj więcej

Emisje CO2 osiągną w tym roku rekordowy poziom na świecie

Inwazja Rosji na Ukrainę i wzrost liczby podróży lotniczych po pandemii

IEA zaznaczyła również, że jeżeli cele ograniczenia globalnego wzrostu temperatur i zapobiegania zmianom klimatycznym mają być spełnione, to w nadchodzących latach niezbędne będzie poważne ograniczenie emisji CO2 – przede wszystkim tych pochodzących ze spalania paliw kopalnych.

Jak wynika z raportu, globalna emisja dwutlenku węgla z wytwarzania energii wzrosła w 2022 roku o 0,9 proc. do poziomu 36,8 mld ton. Co istotne, emisja CO2 z węgla wzrosła o 1,6 proc., gdyż po inwazji Rosji na Ukrainę oraz zmniejszeniu dostaw rosyjskiego gazu do Europy wiele krajów na większą skalę zaczęło używać tego paliwa. 

Emisja CO2 pochodząca z ropy naftowej wzrosła zaś o 2,5 proc. Jak zaznaczono, ma to bezpośredni związek ze wzrostem liczby podróży lotniczych po niskim poziomie w okresie pandemii. „Niższa wydajność elektrowni jądrowych i ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym fale upałów, również przyczyniły się do wzrostu poziomu emisji” - zauważono w raporcie. IEA podkreśliła również, że dzięki większemu udziałowi odnawialnych źródeł energii – między innymi wiatrowej oraz słonecznej – w globalnej produkcji w minionym roku udało się uniknąć dodatkowych 550 mln ton emisji.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że raport IEA pojawił się zaledwie kilka tygodni po tym, jak koncerny wydobywające paliwa kopalne, takie jak Chevron, Exxon Mobil czy Shell odnotowały rekordowe zyski. ”BP wycofało się natomiast z planów ograniczenia wydobycia ropy i gazu oraz zmniejszenia emisji” – czytamy.

Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Emisje
„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko
Emisje
Rosja i Bliski Wschód: Eksperci o zagrożeniach dla redukcji emisji na świecie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emisje
Wolniej latające samoloty sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Nowy raport