Nowy Jork przyjął ustawę, która zabrania hotelom i motelom udostępniania gościom jednorazowych butelek kosmetyków o pojemności mniejszej niż 12 uncji, czyli około 355 mililitrów. Planowo obiekty oferujące zakwaterowanie miałyby zaopatrzyć się w większe dozowniki, umożliwiające wielokrotne napełnianie, aby zmniejszyć liczbę niewykorzystanych, wyrzucanych płynów oraz liczbę plastikowych odpadów, generowanych przez gości. Dla hoteli liczących co najmniej 50 pokoi, nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 roku, dla mniejszych – rok później.

Czytaj też: Pierwsze miasto w USA zakazuje budowy stacji benzynowych

Każdego roku do oceanów trafia nawet 10 milionów ton plastiku, który stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów. W ostatnich latach kilka dużych sieci hotelowych zaczęło testować bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy wielokrotnego użytku. Dwa lata temu Marriott, największa na świecie sieć hoteli, zobowiązała się do wycofania z użytku plastikowych mini butelek z kosmetykami we wszystkich swoich 7000 obiekt do końca 2020 roku. Oszacowano, że zapobiegnie to wygenerowaniu 500 milionów odpadów w postaci małych butelek, każdego roku. Podobne zobowiązania podjęła również grupa InterContinental Hotels Group, właściciel sieci Holiday Inn i Crowne Plaza, a także Walt Disney Co. i Hyatt Hotels.

Rada Nowego Jorku planuje również uchwalić przepisy zakazujące restauracjom wydawania klientom plastikowych słomek, chyba, że na wyraźne życzenie. Zakaz może zostać również rozszerzony o plastikowe sztućce, opakowania z przyprawami i jednorazowe serwetki. Obecnie wszystkie te dodatki są automatycznie dodawane do jedzenia na wynos, również przesyłanego do domu, gdzie z reguły nie są potrzebne, generują więc niepotrzebnie odpady. Ideą nowego prawa jest zmniejszenie liczby odpadów poprzez ograniczenie ich wydawania do sytuacji, w których rzeczywiście są koniecznością.

Nowy Jork nie radzi sobie najlepiej z ograniczaniem plastikowych odpadów – wygląda na to, że mimo dobrych pomysłów, brakuje konsekwencji w egzekwowaniu zakazów. Nieco ponad sześć miesięcy temu wprowadzono zakaz używania jednorazowych toreb na zakupy, niestety, jak wynika z szeregu przeprowadzonych kontroli, wiele sklepów nadal się do niego nie stosuje. Od czasu wejścia w życie zakazu nie nałożono za jego złamanie ani jednej grzywny, stanowy Departament Ochrony Środowiska, organ nadzorujący nowe rozporządzenie, wydał jedynie 64 pisemne ostrzeżenia dla sklepów, które naruszają prawo.