MIT Technology Review Insights, publikacja przygotowywana przez wydawcę cenionego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review, przedstawiła „Green Future Index”, ranking 76 krajów ze względu na ich zaangażowanie w budowę niskoemisyjnej przyszłości. Ranking opiera się na pięciu filarach: emisjach CO2, transformacji energetycznej, ekologicznym społeczeństwie, czystych innowacjach i polityce klimatycznej. Mierzy stopień, w jakim gospodarki poszczególnych krajów zmierzają w stronę czystej energii, przemysłu, rolnictwa i społeczeństwa poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, innowacje i zielone finanse.
Czytaj też: Koniec węgla w 2050 roku? „Obecne plany rządu to mrzonka”
Polska znalazła się na 34. miejscu, a więc niewiele wyżej niż Stany Zjednoczone (miejsce 40.) czy Chiny (45.) Według danych ONZ, roczne emisje gazów cieplarnianych w Chinach są obecnie około dwukrotnie wyższe niż w USA. W 2019 roku Chiny były odpowiedzialne za około jedną trzecią globalnej emisji CO2, podczas gdy Stany Zjednoczone – 13%. Oba państwa mają jednak ambitne plany stania się światowym liderem zrównoważonego rozwoju, w co inwestują pokaźne sumy. Chiny zainwestowały niemal 400 miliardów dolarów w lokalne zielone technologie od 2017 roku (czyli ponad dwukrotnie więcej niż w całej Unii Europejskiej) oraz dodatkowe 250 miliardów dolarów w globalne projekty. Z kolei Biuro Zarządzania i Budżetu poinformowało, że rząd federalny USA wydał na działania związane ze zmianami klimatycznymi łącznie ponad 154 miliardy dolarów od 1993 roku.
Polska pod względem emisji CO2 zajmuje 18. miejsce na świecie, zaś pod względem liczby ludności – 36. Niemal połowa naszych emisji to „zasługa” węgla, od którego wciąż nie potrafimy odejść. Zgodnie z porozumieniem ws. zasad i tempa transformacji górnictwa, ostatnia kopalnia węgla ma funkcjonować w Polsce jeszcze przez niemal 30 lat.
W Green Future Index podium należy do krajów skandynawskich: prym wiedzie Islandia (niemal 100% energii elektrycznej to energia odnawialna, głównie wodna), drugie miejsce zajmuje Dania (Kopenhaga planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2025 roku) a trzecie Norwegia (światowy lider recyclingu – aż 97% plastikowych butelek jest tam przetwarzanych).
Pierwsza dziesiątka rankingu MIT Technology Review Insights:
1. Islandia
2. Dania
3. Norwegia
4. Francja
5. Irlandia
6. Finlandia
7. Kostaryka
8. Nowa Zelandia
9. Belgia
10.Holandia