Najpierw rząd musi przygotować plan sprawiedliwej transformacji, z listą projektów w województwach: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim. Definiuje je sam, ale plan zatwierdzi Komisja Europejska i sprawdzi, czy będzie on zgodny z kryteriami FST. Fundusz jest szczególnie skierowany do regionów, które muszą wycofać się z produkcji i wykorzystanie węgla kamiennego, brunatnego, torfu i łupków bitumicznych lub przekształcić swoje wysokoemisyjne gałęzie przemysłu. Z naszych informacji wynika, że rząd i regiony pracują już nad planami regionalnymi. które potem w ramach jednego krajowego programu zostaną wysłane do Brukseli. Prawdopodobnie nastąpi to w połowie roku.
Czytaj też: Nad Bałtykiem emisje CO2 rozwieją morskie farmy wiatrowe
Fundusz nie na energetykę jądrową
FST będzie wspierać takie działania, jak: inwestycje w MŚP, w tym mikroprzedsiębiorstwa i start-upy; tworzenie nowych firm; badania i innowacje, w tym przez uniwersytety i publiczne instytucje badawcze; przystępna cenowo czysta energia; dekarbonizacja transportu lokalnego; cyfrowe innowacje i łączność; przekwalifikowanie pracowników i osób poszukujących pracy, aby mogli zdobyć nowe umiejętności.
Fundusz nie będzie wspierać żadnych inwestycji związanych z paliwami kopalnymi, w tym gazem ziemnym. Nie można też wykorzystać funduszu na likwidację lub budowę elektrowni jądrowych ani na produkcję lub przetwarzanie wyrobów tytoniowych.
Zasoby będą pochodzić z wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 (7,5 mld euro, z czego ok. 1,5 mld euro dla Polski) oraz unijnego instrumentu nowej generacji na lata 2021-23 (10 mld euro, z czego 2 mld euro dla Polski). Zasady finansowania z obu źródeł są identyczne. Różnica polega natomiast na okresie finansowania. O ile wieloletni budżet finansuje projekty w latach 2021-27, to unijny instrument nowej generacji obejmuje okres 2021-23. W obu przypadkach jednak dotyczy to daty zaciągnięcia zobowiązania, co oznacza, że część inwestycji może być realizowana dłużej według zasad n+3. Czyli dla WRF do 2030 roku, a dla instrumentu nowej generacji do 2026 roku.