Dziesiątki martwych fok nad Bałtykiem. Co się stało zwierzętom?

Na wyspie Rugia znaleziono kilkadziesiąt martwych fok szarych. W związku ze sprawą śledztwo wszczęła niemiecka prokuratura, biolodzy prowadzą zaś badania, które mają ustalić przyczynę tego niepokojącego zjawiska. Aktywiści klimatyczni są zdania, że odpowiedzialne za to są działania człowieka.

Publikacja: 18.11.2024 12:18

Szarytka morska to największa przedstawicielka fok w Bałtyku. Zwierzęta te jeszcze do niedawna były

Szarytka morska to największa przedstawicielka fok w Bałtyku. Zwierzęta te jeszcze do niedawna były bliskie wyginięcia.

Foto: AdobeStock

Na Rugii – największej wyspie Niemiec, położonej w południowo-zachodniej części Bałtyku – znaleziono niemal 50 martwych fok szarych, zwierząt, które objęte są ochroną gatunkową.

Czytaj więcej

Jeż europejski na „czerwonej liście”. Eksperci alarmują: to gatunek zagrożony

Rugia: Kilkadziesiąt martwych fok na plaży. Zwierzęta zginęły w sieciach rybackich? 

Jak informuje niemiecka agencja dpa, ekolodzy podejrzewają – choć na razie nie mają oficjalnego potwierdzenia – że za śmierć zwierząt odpowiadać może działalność człowieka. Chodzi między innymi o morskie prace budowlane i połowy ryb. Jak podkreślają, foki mogły zginąć w wyniku zaplątania się w sieci pułapkowe, których na co dzień używają rybacy. Sprawę ma wyjaśnić śledztwo prokuratury oraz analizy biologów. 

Sekcje zwłok zwierząt wykazały u niektórych osobników obrażenia, które mogą potwierdzać tezę działaczy ekologicznych. Wstępne badania wskazują także, że zwierzęta przed śmiercią były zdrowe – wykluczono chorobę jako przyczynę ich śmierci.

Organizacje ekologiczne miały złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – chcą, by sprawę wyjaśniła policja przy wsparciu ekspertów. Jeżeli okaże się, że do śmierci fok ktoś doprowadził celowo, grozi mu surowa kara – foki szare podlegają bowiem ścisłej ochronie. 

To nie pierwszy raz, kiedy dochodzi do takiej sytuacji. W 2017 roku w pobliżu wyspy Rugia miejsce miała podobna seria tajemniczych zgonów tych zwierząt. Mimo wysiłków ekspertów – między innymi wielu badań i śledztwa – nie udało się jednak ustalić dokładnej przyczyny śmierci fok. 

Czytaj więcej

Meksyk: Foki łysieją przez zmiany klimatu

Foka szara mogła wyginąć. Kiedyś traktowano ją jak szkodnika 

Foka szara – znana także jako szarytka morska – jest drapieżnym ssakiem morskim z rodziny fokowatych. Zwierzęta te osiągają długość ok. 2,3 metra oraz masę do nawet 300 kilogramów. Głównym pokarmem szarytek są ryby. Zwierzęta te żywią się jednak także skorupiakami, kałamarnicami i ośmiornicami oraz – choć rzadziej – ptakami.

WWF wskazuje, że według szacunków nieco ponad sto lat temu w Bałtyku żyło około 100 tysięcy fok szarych. Przez lata zwierzęta te były jednak intensywnie tępione – uważano je bowiem za szkodniki. Bałtycka populacja fok szarych została zredukowana do około 20 tysięcy osobników w latach 40. XX wieku. Stało się to przede wszystkim na skutek masowych polowań. W kolejnej dekadzie nie było lepiej – zwierzęta zaczęły chorować, ze względu na zanieczyszczenie środowiska morskiego. Dalszy drastyczny spadek liczebności – do około 3 tysięcy osobników – nastąpił natomiast w latach 70. XX wieku – podaje WWF.

Choć międzynarodowe wysiłki, które podjęto w latach 80. XX wieku sprawiły, że populacja foki szarej w Bałtyku zwiększa swoją liczebność, to wciąż nie jest tak dobrze, jak mogłoby być. Eksperci oceniają, że status populacji tych zwierząt w Bałtyku wciąż jest oceniany jako zły w odniesieniu do wskaźników związanych ze stanem odżywienia i rozrodczością fok.

Od około dekady można obserwować stopniowy powrót fok szarych także na polskie wybrzeże bałtyckie. Według polskiego prawa zwierzęta te objęte są ochroną gatunkową. Surowo zabronione jest między innymi ich umyślne zabijanie, płoszenie czy niszczenie ich siedlisk i ostoi. 

Na Rugii – największej wyspie Niemiec, położonej w południowo-zachodniej części Bałtyku – znaleziono niemal 50 martwych fok szarych, zwierząt, które objęte są ochroną gatunkową.

Rugia: Kilkadziesiąt martwych fok na plaży. Zwierzęta zginęły w sieciach rybackich? 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Jeż europejski na „czerwonej liście”. Eksperci alarmują: to gatunek zagrożony
Zwierzęta
Narodziny czworaczków we wrocławskim zoo. „Sukces na światową skalę”
Zwierzęta
Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Na Słowacji odkryto pierwsze gniazdo
Zwierzęta
Dziki łosoś w Norwegii wyginie? Mogą go zastąpić ryby hybrydowe
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zwierzęta
Szwecja odstrzeli 20 procent populacji niedźwiedzi. Rząd się tłumaczy
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska