W Polsce pojawił się „ptak-widmo”. Niezwykle rzadkie zjawisko na Wybrzeżu

W Polsce widziany był fulmar północny – zwierzę nazywane przez ornitologów ptakiem-widmo. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju zauważono żywego przedstawiciela tego gatunku – dotychczas odnajdywano jedynie ich szczątki.

Publikacja: 14.06.2024 16:25

Fulmar w locie.

Fulmar w locie.

Foto: Northern-Fulmar2.jpg: Andreas Treptederivative work: Bogbumper, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

W mediach społecznościowych – na grupie „Birding Poland”, która zrzesza miłośników obserwacji ptaków – opublikowano fotografię, na której zobaczyć można lecącego nad polskim morzem przedstawiciela gatunku fulmar północny. To w naszym kraju niezwykle rzadko zjawisko.

Ptak-widmo widziany w Polsce. To pierwszy taki przypadek 

„Pierwszego żywego fulmara (poprzednie stwierdzenia dotyczyły szczątek znajdowanych w różnych miejscach nad Bałtykiem) na naszym wybrzeżu zaobserwował 20.05.24 w Bukowie Kamil Bilecki. Ptak został odnaleziony na wykonanych tego dnia fotkach. Brawo” – czytamy na grupie „Birding Poland” na Facebooku.

W ciągu ostatnich sześciu dekad w Polsce odnotowano obecność fulmarów sześć razy. W przeszłości odnajdywano jednak tylko szczątki bądź pióra tych zwierząt. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju zauważono żywego przedstawiciela tego gatunku. 

Czytaj więcej

Niespotykane zachowanie ptaków w Polsce. Skąd się bierze?

Fulmar północny: ptak-widmo pojawił się w Polsce

Fulmary północne, które przez polskich ornitologów nazywane są także ptakami-widmo, są gatunkiem wodnym. Najczęściej zwierzęta te spotkać można nad Oceanem Arktycznym, północnym Atlantykiem i Pacyfikiem. W okresach lęgowych można je dostrzec w nadmorskich okolicach Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji. W Polsce ptaki te są niezwykle rzadkie – stąd ich potoczna nazwa. Choć fulmary mogą przypominać inne nadmorskie ptaki, to – wbrew pozorom – dość łatwo je rozpoznać. Zwierzęta te charakteryzują się między innymi tym, że latają nisko nad morzem na prostych, sztywnych skrzydłach, pokazując biały brzuch i szare upierzenie górnej części skrzydeł. Od mew można odróżnić je wystającym, rurkowatym nozdrzom na dziobie.

Czym jeszcze wyróżniają się fulmary? Między innymi tym, że wypluwają olej o rybim zapachu na wszystko, co zbliży się na bliską odległość do ich gniazd. Zapach pozostawiany przez ptaki jest intensywny i trwały – niezwykle trudno się go pozbyć. Fulmary mają doskonale rozwinięte ośrodki węchowe – są w stanie wyczuć olej rybi z odległości do 25 kilometrów. Żywią się zwierzętami morskimi – między innymi małymi rybami, kalmarami i skorupiakami. Nierzadko „kradną” także odpady, znajdujące się na statkach. 

Czytaj więcej

Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Mimo że w Polsce fulmary widziane są niezwykle rzadko, to objęte są całkowitą ochroną. W przeszłości ptaki te były intensywnie odławiane na pokarm. Sporadycznie dzieje się to dalej na Alasce, Grenlandii, Islandii, Svalbardzie i Wyspach Owczych. W niektórych koloniach szczególnym zagrożeniem dla fulmarów jest także drapieżnictwo ze strony inwazyjnych ssaków – między innymi lisów, szczurów, czy myszy.

Zwierzęta te cierpią też wskutek wycieków ropy – szczególnie na północno-wschodnim Atlantyku. Problemem jest dla nich również przypadkowe połykanie śmieci wyrzucanych do mórz oraz to, że łapią się na takle, służące do podnoszenia, mocowania i napinania żagli na jachtach i okrętach. Choć globalny trend liczebności populacji tego gatunku uznawany jest za wzrostowy, to liczebność populacji europejskiej maleje. 

W mediach społecznościowych – na grupie „Birding Poland”, która zrzesza miłośników obserwacji ptaków – opublikowano fotografię, na której zobaczyć można lecącego nad polskim morzem przedstawiciela gatunku fulmar północny. To w naszym kraju niezwykle rzadko zjawisko.

Ptak-widmo widziany w Polsce. To pierwszy taki przypadek 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Wojna na Ukrainie uderza w orliki. Ptaki zmieniają trasy, by uniknąć ostrzału
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zwierzęta
„Czarna pszczoła" wróciła do Polski, choć uznawano ją za wymarłą. Jak jej pomóc?
Zwierzęta
„Król wód” znika z polskich rzek i jezior. Dlaczego szczupaków jest coraz mniej?
Zwierzęta
Tysiące ptaków do odstrzału. W taki sposób władze chcą ocalić zagrożony gatunek
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Zwierzęta
Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży