W Polsce pojawił się „ptak-widmo”. Niezwykle rzadkie zjawisko na Wybrzeżu

W Polsce widziany był fulmar północny – zwierzę nazywane przez ornitologów ptakiem-widmo. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju zauważono żywego przedstawiciela tego gatunku – dotychczas odnajdywano jedynie ich szczątki.

Publikacja: 14.06.2024 16:25

Fulmar w locie.

Fulmar w locie.

Foto: Northern-Fulmar2.jpg: Andreas Treptederivative work: Bogbumper, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

W mediach społecznościowych – na grupie „Birding Poland”, która zrzesza miłośników obserwacji ptaków – opublikowano fotografię, na której zobaczyć można lecącego nad polskim morzem przedstawiciela gatunku fulmar północny. To w naszym kraju niezwykle rzadko zjawisko.

Ptak-widmo widziany w Polsce. To pierwszy taki przypadek 

„Pierwszego żywego fulmara (poprzednie stwierdzenia dotyczyły szczątek znajdowanych w różnych miejscach nad Bałtykiem) na naszym wybrzeżu zaobserwował 20.05.24 w Bukowie Kamil Bilecki. Ptak został odnaleziony na wykonanych tego dnia fotkach. Brawo” – czytamy na grupie „Birding Poland” na Facebooku.

W ciągu ostatnich sześciu dekad w Polsce odnotowano obecność fulmarów sześć razy. W przeszłości odnajdywano jednak tylko szczątki bądź pióra tych zwierząt. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju zauważono żywego przedstawiciela tego gatunku. 

Czytaj więcej

Niespotykane zachowanie ptaków w Polsce. Skąd się bierze?

Fulmar północny: ptak-widmo pojawił się w Polsce

Fulmary północne, które przez polskich ornitologów nazywane są także ptakami-widmo, są gatunkiem wodnym. Najczęściej zwierzęta te spotkać można nad Oceanem Arktycznym, północnym Atlantykiem i Pacyfikiem. W okresach lęgowych można je dostrzec w nadmorskich okolicach Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji. W Polsce ptaki te są niezwykle rzadkie – stąd ich potoczna nazwa. Choć fulmary mogą przypominać inne nadmorskie ptaki, to – wbrew pozorom – dość łatwo je rozpoznać. Zwierzęta te charakteryzują się między innymi tym, że latają nisko nad morzem na prostych, sztywnych skrzydłach, pokazując biały brzuch i szare upierzenie górnej części skrzydeł. Od mew można odróżnić je wystającym, rurkowatym nozdrzom na dziobie.

Czym jeszcze wyróżniają się fulmary? Między innymi tym, że wypluwają olej o rybim zapachu na wszystko, co zbliży się na bliską odległość do ich gniazd. Zapach pozostawiany przez ptaki jest intensywny i trwały – niezwykle trudno się go pozbyć. Fulmary mają doskonale rozwinięte ośrodki węchowe – są w stanie wyczuć olej rybi z odległości do 25 kilometrów. Żywią się zwierzętami morskimi – między innymi małymi rybami, kalmarami i skorupiakami. Nierzadko „kradną” także odpady, znajdujące się na statkach. 

Czytaj więcej

Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Mimo że w Polsce fulmary widziane są niezwykle rzadko, to objęte są całkowitą ochroną. W przeszłości ptaki te były intensywnie odławiane na pokarm. Sporadycznie dzieje się to dalej na Alasce, Grenlandii, Islandii, Svalbardzie i Wyspach Owczych. W niektórych koloniach szczególnym zagrożeniem dla fulmarów jest także drapieżnictwo ze strony inwazyjnych ssaków – między innymi lisów, szczurów, czy myszy.

Zwierzęta te cierpią też wskutek wycieków ropy – szczególnie na północno-wschodnim Atlantyku. Problemem jest dla nich również przypadkowe połykanie śmieci wyrzucanych do mórz oraz to, że łapią się na takle, służące do podnoszenia, mocowania i napinania żagli na jachtach i okrętach. Choć globalny trend liczebności populacji tego gatunku uznawany jest za wzrostowy, to liczebność populacji europejskiej maleje. 

W mediach społecznościowych – na grupie „Birding Poland”, która zrzesza miłośników obserwacji ptaków – opublikowano fotografię, na której zobaczyć można lecącego nad polskim morzem przedstawiciela gatunku fulmar północny. To w naszym kraju niezwykle rzadko zjawisko.

Ptak-widmo widziany w Polsce. To pierwszy taki przypadek 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Wysoki poziom włókna szklanego w owocach morza. Szczególnie narażone dwa gatunki
Zwierzęta
Wojna na Ukrainie uderza w orliki. Ptaki zmieniają trasy, by uniknąć ostrzału
Zwierzęta
„Czarna pszczoła" wróciła do Polski, choć uznawano ją za wymarłą. Jak jej pomóc?
Zwierzęta
„Król wód” znika z polskich rzek i jezior. Dlaczego szczupaków jest coraz mniej?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Zwierzęta
Tysiące ptaków do odstrzału. W taki sposób władze chcą ocalić zagrożony gatunek
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą