Ostatni ptak dodo zginął ponad 300 lat temu na wyspie Mauritius na Oceanie Indyjskim. Naukowcy ze startupu Colossal Biosciences twierdzą, że są w stanie przywrócić ten gatunek do życia.

„Dodo jest symbolem wyginięcia spowodowanego przez człowieka” – podkreślił Ben Lamm z Colossal Biosciences, startupu z siedzibą w Teksasie. Firma zebrała dotąd łącznie 225 milionów dolarów, z których część zostanie przeznaczona na wskrzeszenie ptaka dodo.

Czytaj więcej

Genetyk i biznesmen chcą wskrzesić mamuta włochatego. Mają fundusze

Na stronie firmy napisano, że „jeszcze nigdy nie było tak pilnej potrzeby ochrony gatunków jak obecnie”.

„To istotne nie tylko dla ich dalszego istnienia, ale też dla dobra planety. Zarówno Colossal, jak i cała społeczność naukowa jest zaangażowana w wysiłki zmierzające ku przywróceniu gatunków, które straciliśmy” – czytamy na stronie.

Jak twierdzi Beth Shapiro, członkini naukowej rady doradczej Colossal i główna paleogenetyczka, odtworzenie gatunku ptaka stanowi szczególne wyzwanie, gdyż klonowanie nie jest możliwe. Zespół badawczy Shapiro pozyskał w ubiegłym roku DNA dodo z jego 500-letnich szczątków w muzeum w Danii. Odtworzenie ptaka możliwe będzie poprzez modyfikację jego najbliższego żyjącego krewnego, gołębia Nicobar.

Naukowcy podkreślają, że nie chcą wskrzesić dodo dla pieniędzy. Ich celem jest stworzenie narzędzi genetycznych oraz sprzętu, który później będzie mógł znaleźć zastosowanie np. w medycynie.

Czytaj więcej

DNA sprzed 2 mln lat "zmieni zasady gry" w walce ze zmianami klimatu

Wymarcie dodo miało związek z przybyciem na Mauritius europejskich żaglowców, a wraz z nimi gatunków inwazyjnych, takich jak szczury oraz praktyk, takich jak polowanie. Wcześniej dodo nie miał naturalnych wrogów. Nie potrafił więc poradzić sobie z nagłym pojawieniem się drapieżników w swoim środowisku.  Ostatecznie gatunek wymarł ok. 1690 roku.

Jak wynika z danych Cornell Lab of Ornithology, w ciągu ostatnich 50 lat, światowa populacja ptaków zmniejszyła się o ponad 3 miliardy. Czerwona Księga IUCN klasyfikuje obecnie ponad 400 gatunków ptaków jako wymarłe, wymarłe na wolności lub krytycznie zagrożone.