Jednak nawet bez tego ludzie odczuwają koszty transformacji energetycznej, uznają, że rozwój nietaniej elektromobilności jest im narzucany, tempo wprowadzania europejskiego Zielonego Ładu zbyt szybkie, a koszty raportowania ESG przez biznes – zbyt wysokie. Te wątki można by mnożyć.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej”: rewolucja nie może pogrążyć się w marazmie
Wygląda na to, że od wielu lat aktywności proekologicznej nie towarzyszył tak zły – nomen omen – klimat. I to nie ze strony rządzących, przynajmniej w Polsce, tutaj od roku mamy znaczącą zmianę, choć wiele środowisk narzeka, że sprowadza się ona do ogólnej przychylności i otwarcia na dialog, natomiast sprawczości oraz decyzji dramatycznie brak. Chodzi o klimat społeczny, psujący się z powodu kosztów i dziwaczności (czasem pozornej) niektórych rozwiązań. To prawda, decydenci różnego szczebla w bardzo wielu obszarach nie odrobili lekcji dotyczącej komunikacji zielonych zmian. Ludzie czasem nie mają pojęcia, dlaczego jest wprowadzane to czy inne rozwiązanie, widzą tylko, że jest trudniej i drożej.
Czytaj więcej
Przedsiębiorcy zachwycili innowacjami, jak np. substytutami drewna, ekolodzy – pomysłami na sprzątanie rzek. Po raz piąty zostały wręczone Zielone Orły.
Na szczęście, istnieje druga strona medalu. Mimo wszystko świadomość ekologiczna przez ostatnich kilkadziesiąt lat skokowo wzrosła. Udało się też na plus zmienić wiele elementów naszej środowiskowej rzeczywistości, co jest szczególnie uderzające dla tych, którzy pamiętają PRL. Kraj jednej wielkiej katastrofy ekologicznej. Jednak, gdyby było naprawdę dobrze, nie mielibyśmy nieszczęścia z Odrą, a skutki tegorocznej powodzi mogłyby być przynajmniej trochę mniej tragiczne. Mediów z zadziwiającą regularnością nie obiegałyby informacje o kolejnych odkryciach składowisk trujących odpadów, jesień z kolei nie kojarzyłaby się ze zgadywanką, kiedy zaczniemy się dusić smogiem spowodowanym przede wszystkim niską emisją.
Czytaj więcej
Polacy mają świadomość zmian klimatu, ale nie chcą rezygnować ze stylu życia, który przyczynia się do wzrostu ilości emisji oraz odpadów – wskazuje nowy raport „Ziemianie Atakują!” przygotowany przez Agencję Lata Dwudzieste i Kantar Polska.