Coraz więcej badań pokazuje wpływ klimatu na liczbę poronień

Naukowcy coraz częściej analizują, jak rosnące temperatury przekładają się na przedwczesne porody, poronienia czy niedowagę noworodków.

Publikacja: 25.05.2021 13:05

Coraz więcej badań pokazuje wpływ klimatu na liczbę poronień

Foto: Adobe Stock

Zmiany klimatycznie mogą drastycznie wpłynąć na liczbę urodzeń martwych dzieci – takie wnioski płyną z najnowszego badania, udowadniającego korelację ekspozycji ciężarnych kobiet na ekstremalne temperatury otoczenia z przyjściem na świat martwych dzieci. Naukowcy z University of Queensland’s School of Earth and Environmental Science oraz Mater Research Institute przeanalizowali 12 badań i doszli do wniosku, że nawet 19 procent martwych urodzeń można przypisać chronicznej ekspozycji matki na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury podczas ciąży.

Czytaj też: Elektrownie węglowe co roku zabijają ponad 30 tys. osób

Dr Scott Lieskie, naukowiec zajmujący się środowiskiem uważa, że wraz ze wzrostem temperatury kobiety w krajach rozwijających się będą odczuwać skutki zmian klimatycznych – każdego roku na świecie rodzą się 2 miliony martwych dzieci, z czego najwięcej w krajach mniej zasobnych, które z reguły cierpią najbardziej z powodu ocieplającego się klimatu.

Nie jest to pierwsze odkrycie naukowe wiążące zmiany klimatyczne z komplikacjami związanymi ze zdrowiem reprodukcyjnym. W ubiegłym roku obszerny projekt, którego wyniki opublikowano w American Medical Association, przedstawił szereg powiązań między zmianami klimatycznymi a zdrowiem noworodków na podstawie 57 badań opublikowanych od 2007 roku.

Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych ciężarne narażone na wysokie temperatury lub zanieczyszczenie powietrza częściej rodzą dzieci zbyt wcześnie, z niedowagą lub martwe, a mniejszości etniczne, zwłaszcza Afroamerykanie, są dotknięte negatywnymi skutkami zmian klimatu w znacznie większym stopniu niż ogół populacji.

Stwierdzono również, że każdy wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza w tygodniu poprzedzającym poród skutkował o 6% większym prawdopodobieństwu urodzenia martwego dziecka między majem a wrześniem. Oba badania wykazały różnice rasowe w liczbie martwych urodzeń, zdecydowanie więcej martwych dzieci rodziły matki należące do mniejszości etnicznych.

Zgodnie z wynikami badań, zmiany klimatyczne powodują częstsze i intensywniejsze fale upałów, które często wpływają na przedwczesne porody – aż cztery badania wykazały, że wysokie temperatury wiązały się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, wahającym się od 8,6% do 21%. Wyższe temperatury miały również wpływ na wagę noworodków, które w przypadku występowania ekstremalnie wysokich temperatur, często rodziły się z niedowagą.

Ekotrendy
Sondaż: Polacy chcą płacić więcej, by ratować klimat, ale stawiają jeden warunek
Ekotrendy
Wielkopolska nie chce węgla. Pierwsze polskie województwo w globalnej koalicji
Ekotrendy
Ranking najbardziej ekologicznych krajów Europy. Polska daleko od czołówki
Ekotrendy
Ekologiczne technologie wkraczają do polskiego ciepłownictwa. Czy zmienią tę branżę?
Ekotrendy
Jaka przyszłość czeka tworzywa sztuczne?