Jakość powietrza w Polsce: Miniony sezon grzewczy najlepszy od pięciu lat

Z ostatniej analizy przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska płyną optymistyczne wnioski – wskazuje ona bowiem, że ostatni sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat.

Publikacja: 30.06.2023 12:00

Jakość powietrza w Polsce: Miniony sezon grzewczy najlepszy od pięciu lat

Foto: Adobe Stock

Dane z sezonu 2022/2023 porównano z wynikami pomiarów z pięciu wcześniejszych analogicznych okresów. W analizie wykorzystano wyniki pomiarów zanieczyszczeń, które w dużej mierze pochodzą z ogrzewania domów i mieszkań: dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 (ze wszystkich automatycznych stanowisk pomiarowych w Polsce) oraz benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 (ze stanowisk manualnych).

Analiza wkazuje, że spadły stężenia dla dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzoapirenu.

Poprawę odnotowano jednak tylko w niektórych obszarach: stężenia siarki powróciły do poziomu z sezonu grzewczego 2019/2020. Nieznaczny był także spadek PM2,5 w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Czytaj więcej

Więcej samobójstw przez zanieczyszczenie powietrza

Pomogło mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie

Jak podkreśla GIOŚ, za poprawę jakości powietrza odpowiedzialna jest także pogoda. To właśnie ona, zdaniem autorów analizy, pomogła w minionym sezonie grzewczym – zima była bowiem dosyć łagodna, co ograniczyło zapotrzebowanie na ogrzewanie. „Zaobserwowana, istotna poprawa jakości powietrza w ostatnim sezonie grzewczym jest skumulowanym efektem sprzyjających warunków meteorologicznych i efektów realizacji działań na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza określonych m.in. w programach ochrony powietrza” – zaznacza GIOŚ. 

Mimo dobrych wiadomości, jakość powietrza w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Polski Alarm Smogowy wraz z organizacją Heal wskazywały ostatnio, że zaledwie 30 na 211 objętych monitoringiem miejscowości w Polsce spełniło normy wytyczone przez Światową Organizację Zdrowia.

Smog
Miasta w Polsce z najgorszą jakością powietrza. Nowy ranking pokazuje zmianę
Smog
Raport: Polskie miasta nie spełniają norm jakości powietrza. Gdzie najgorzej?
Smog
Badanie: stan powietrza w polskich miastach coraz lepszy. Polacy uważają inaczej
Smog
Smog w Polsce bardziej uderza w kobiety. Zaskakujące ustalenia polskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Smog
Zaskakujący efekt poprawy jakości powietrza: Ziemia ociepla się jeszcze szybciej