Każdego roku na świecie spożywa się ponad 100 miliardów bananów – to nie tylko najpopularniejsze owoce, ale też jedne z najczęściej kupowanych artykułów spożywczych na świecie. Statystyczny Polak rocznie zjada 7 kg bananów, a według prognoz firmy Report Linker spożycie tych owoców w Polsce będzie rosło i do 2026 roku osiągnie 130 000 ton rocznie. Eksperci ostrzegają jednak, że postępujące zmiany klimatu mogą mocno wpłynąć na ich cenę.
Banany towarem luksusowym? Zmiany klimatu mają wpływ na ceny
Spory wpływ na ceny bananów ma ocieplanie się klimatu. Według Dana Bebbera, brytyjskiego profesora i jednego z czołowych ekspertów zajmujących się zrównoważonym rolnictwem i patogenami upraw, zbyt wysokie temperatury będą skutkować znacznie mniejszymi plonami. Jego zdaniem najsilniej odczują je w ciągu najbliższych dekad producenci bananów w Gwatemali, Salwadorze oraz Kostaryce, względnie bezpieczny jest z kolei póki co Ekwador.
Zmiany klimatyczne mogą również wpłynąć m.in. na rozprzestrzenianie się niektórych chorób roślin. Infekcje grzybów spustoszyły plantacje bananów na całym świecie, rozprzestrzeniając się od Australii i Azji po Afrykę i Amerykę Południową. Są wyjątkowo niszczycielskie, szybko się rozprzestrzeniają i trudno je zwalczyć, gdyż są odporne na pestycydy oraz środki grzybobójcze.
Na cenę bananów mają wpływ również inne czynniki, takie jak rosnące koszty nawozów, energii oraz pracy. Konsumenci są coraz bardziej świadomi realiów produkcji żywności i chętniej sięgają po produkty wyprodukowane w sposób zrównoważony i odpowiedzialny zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym, co wymaga od plantatorów bananów konieczności sprostania dodatkowym wymogom np. certyfikacji czy kontroli i monitorowania upraw.
Zdaniem Pascala Liu, ekonomisty reprezentującego Światowego Forum Bananów, stałe forum konsultacyjne producentów bananów, powołane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, koszty te zostaną przeniesione na konsumentów. Według Dana Bebbera, wzrost cen bananów pomoże krajom, w których uprawia się te owoce, w adaptacji do zmian klimatu i umożliwi im wdrożenie środków łagodzących, zatroszczenie się o stan gleb oraz zapewnienie pracownikom plantacji odpowiednich podwyżek.