Eksperci nie mają wątpliwości. To będzie najcieplejszy rok w historii pomiarów

2023 rok będzie najcieplejszym na świecie w historii pomiarów – potwierdzają to dane z unijnej usługi programu Copernicus w zakresie zmiany klimatu (C3S). Średnia globalna temperatura w pierwszych 11 miesiącach roku osiągnęła najwyższy w historii poziom: 1,46°C powyżej średniej z lat 1850–1900.

Publikacja: 06.12.2023 16:20

Okres od września do listopada 2023 r. był najcieplejszy w historii pomiarów na całym świecie – ze ś

Okres od września do listopada 2023 r. był najcieplejszy w historii pomiarów na całym świecie – ze średnią temperaturą wynoszącą 15,30°C, czyli o 0,88°C powyżej średniej.

Foto: AdobeStock

Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych.

Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

W środę, podczas szczytu klimatycznego COP28, który trwa obecnie w Dubaju, eksperci C3S potwierdzili to, co naukowcy przewidywali już wcześniej – oświadczyli, że 2023 rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów.

2023: najcieplejszy rok w historii pomiarów

Jak czytamy w raporcie C3S, listopad bieżącego roku był najcieplejszym listopadem w historii pomiarów na całym świecie, ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni wynoszącą 14,22°C, czyli 0,85°C powyżej średniej z lat 1991–2020 i 0,32°C powyżej temperatury poprzedniego najcieplejszego listopada – w 2020 roku.

Od początku roku kalendarzowego do listopada, średnia globalna temperatura dla 2023 roku była najwyższa w historii – o 1,46°C wyższa niż średnia przedindustrialna z lat 1850–1900 oraz o 0,13°C wyższa niż średnia z jedenastu miesięcy w 2016 roku, który obecnie jest najcieplejszym rokiem kalendarzowym w historii.

Czytaj więcej

Najwyższy w historii ślad węglowy: szczyt klimatyczny w Dubaju pobije rekord

Co więcej, średnia temperatura powierzchni morza dla listopada na szerokościach geograficznych 60°S–60°N była najwyższa w historii pomiarów dla tego miesiąca i o 0,25°C wyższa niż drugi najcieplejszy w historii listopad w 2015 roku. Okres od września do listopada 2023 r. był także najcieplejszy w historii pomiarów na całym świecie – ze średnią temperaturą wynoszącą 15,30°C, czyli o 0,88°C powyżej średniej.

Czytaj więcej

Zmiany klimatyczne: kolejna czerwona linia przekroczona. To był rekordowy rok

Eksperci: neutralność emisyjna sposobem na zagrożenia klimatyczne

Jak podkreślili eksperci C3S, 2023 rok do tej pory miał sześć rekordowo ciepłych miesięcy i dwie rekordowo ciepłe pory roku. „Nadzwyczajne globalne temperatury listopada, w tym dwa dni cieplejsze niż 2°C powyżej średniej przedindustrialnej, oznaczają, że 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii pomiarów” – zaznaczyła podczas COP28 Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S.

Dyrektor C3S, Carlo Buontempo, zauważył zaś, że dopóki stężenia gazów cieplarnianych będą rosły, nie możemy oczekiwać innych wyników niż te obserwowane w tym roku. „Temperatura będzie nadal rosnąć, podobnie jak skutki fal upałów i susz. Jak najszybsze osiągnięcie neutralności emisyjnej jest skutecznym sposobem na opanowanie zagrożeń klimatycznych” - podkreślił. 

Wyjątkowo wysokie temperatury w tym roku zbiegły się z nadejściem zjawiska El Niño, które pojawia się co 2-7 lat i przyczynia się do występowania wyższych niż zwykle temperatur. Naukowcy twierdzą, że rekordowo ciepłe lata przypadają zwykle mniej więcej rok po jego nadejściu, skutkując rekordowymi temperaturami, jak w latach 1997–98 i 2015–16. Oznacza to, że również przyszły rok może przynieść kolejne rekordy temperatur. 

Planeta
Nowe dane na temat jakości powietrza na świecie. „Błędne koło zmian klimatycznych”
Planeta
Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku
Planeta
Nowy satelita NASA już na orbicie. Przełom w pomiarze stężenia gazów cieplarnianych
Planeta
Raport: naukowcy o sierpniowej ulewie w Warszawie. „Ryzyko wzrosło o 30 procent”
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Planeta
Eksperci: cel klimatyczny jest już nierealny. Pora na pesymistyczne scenariusze