Padł kolejny rekord. Lipiec najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

Tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów – oceniają naukowcy NASA z Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku. Od roku 1880 nie odnotowano na świecie wyższej średniej temperatury powietrza.

Publikacja: 16.08.2023 14:44

Temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie

Temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie

Foto: AdobeStock

Jak szacują naukowcy z Goddard Institute for Space Studies, laboratorium badawczego NASA specjalizującego się się w badaniach nad atmosferą Ziemi i planet, tegoroczny lipiec był aż o 0,24°C cieplejszy niż każdy inny lipiec w historii pomiarów. W tym okresie było także cieplej o 1,18°C niż wynosi średnia temperatura w lipcu w latach 1951-1980.

Szef NASA, Bill Nelson, podkreśla, iż dane agencji potwierdzają jedynie to, co miliardy ludzi na świecie odczuwa obecnie na własnej skórze. - Temperatury w lipcu 2023 roku sprawiły, że był to najcieplejszy miesiąc w historii świata. W każdym zakątku kraju Amerykanie na własnej skórze doświadczają obecnie skutków kryzysu klimatycznego - powiedział. - Nauka mówi jasno, że musimy działać już teraz, by ochronić nasze społeczeństwo i planetę. To jedyna droga, jaką mamy - dodał. 

Czytaj więcej

3 lipca odnotowano najgorętszy dzień w historii. Pobity rekord temperatury sprzed siedmiu lat

NASA: Lipiec najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

Naukowców niepokoją szczególnie średnie temperatury, jakie odnotowano w regionach Ameryki Południowej, Afryki Północnej, Ameryki Północnej oraz Antarktydy. Wzrost temperatury wyniósł tam średnio o 4°C więcej niż zazwyczaj.

Badacze grzmią, że ekstremalne upały tego lata zagrażają milionom ludzi i wiążą się z setkami zgonów. ”Rekordowo ciepły lipiec kontynuuje długoterminowy trend wywołanego przez ludzi ocieplenia związanego z emisjami gazów cieplarnianych. Na przestrzeni ostatnich czterech dekad stało się to szczególnie widoczne” – zaznaczają eksperci z NASA.

Dane amerykańskiej agencji kosmicznej wskazują, że pięć najgorętszych lipców w historii od 1880 roku miało miejsce na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Nie są to jednak jedyne złe wieści – tegoroczny lipiec był nie tylko cieplejszy od poprzednich, ale był również najgorętszym miesiącem w historii pomiarów, które sięgają 1880 roku. 

- Nauka mówi jasno: to nie jest normalne - zaznacza szef Goddard Institute for Space Studies.

Informację NASA potwierdzają też dane Copernicus Climate Change Service. Obserwatorium klimatyczne Unii Europejskiej publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie. Eksperci Copernicus Climate Change Service także są zdania, że lipiec 2023 roku był najgorętszy w historii.

Czytaj więcej

Europa ociepla się w zastraszającym tempie

Kryzys klimatyczny: Europa ociepla się w zastraszającym tempie

Badacze Copernicus Climate Change Service od dłuższego czasu podkreślają, że temperatury w Europie rosną dużo szybciej niż w innych miejscach na świecie. Według unijnego serwisu, średnia temperatura jest wyższa od normy o przeszło 2,3 st. Celsjusza, porównując dane z lat 1850-1900.

Według raportu C3S Europa powinna przygotować się na jeszcze bardziej "śmiercionośne fale upałów wywołane zmianami klimatycznymi”.

Ekstremalne upały, niszcząca plony susza, rekordowe temperatury powierzchni mórz i bezprecedensowe topnienie lodowców – to tylko niektóre z tragicznych skutków globalnego ocieplenia, przed którymi ostrzega Copernicus Climate Change Service.

Wcześniej w opublikowanych przez Copernicus Climate Change Service raportach z badań naukowcy ostrzegali, że mamy za sobą drugą najcieplejszą zimę w historii Europy. Eksperci podkreślali, że rekordowe temperatury w styczniu i lutym będą miały poważne konsekwencje, szczególnie w nadchodzących miesiącach. "Należy przygotować się na suszę" – wskazywali.

Średnia temperatura w Europie od grudnia do lutego była aż o 1,4 st. Cel. wyższa od średniej z lat 1991-2020 dla sezonu zimowego. Jak zaznaczali badacze, pod koniec grudnia i na początku stycznia, Europa doświadczyła zimowej fali upałów. Odnotowano wówczas rekordowo wysokie temperatury zimowe w niemal wszystkich krajach kontynentu. 2 stycznia w Europie pobito setki rekordów temperatury. W szwajcarskim mieście Altdorf termometry wskazały 19,2 st. Cel. – to najwyższa temperatura w historii pomiarów w tym miejscu.

Planeta
Morze Aralskie się odrodzi? Nowy komunikat władz Kazachstanu. „Dwa lata pracy”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Planeta
Ponad tysiąc erupcji wulkanu Ibu w styczniu. Władze wzywają do ewakuacji
Planeta
Grenlandia: obiekt marzeń Donalda Trumpa i ofiara zmian klimatycznych
Planeta
Metan z Nord Streamu zatruł wody Bałtyku. Dotarł nawet do Zatoki Gdańskiej
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Planeta
Gospodarz szczytu klimatycznego stawia na ropę naftową. Chce stać się potentatem
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej