2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii

Z raportu Copernicus Climate Change Service wynika, że ostatnie lato w Europie było drugim najcieplejszym w historii pomiarów. "Już teraz doświadczamy konsekwencji związanych z globalnym ociepleniem. (...) uniknięcie najgorszych konsekwencji będzie wymagało od społeczeństw zdecydowanego ograniczenia emisji CO2" – zaznaczają eksperci.

Publikacja: 12.01.2023 13:32

2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii

Foto: AdobeStock

Jak wynika z badań Copernicus Climate Change Service, portalu informacyjnego wspierającego szereg działań związanych ze środowiskiem naturalnym i monitorującym zmiany klimatu, w porównaniu z pomiarami sięgającymi lat 50. XX wieku, 2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w skali globalnej oraz drugim najbardziej upalnym w Europie. Jesień, pod względem wysokich temperatur, była natomiast trzecia.

Jak wskazano w raporcie z badania, upalne dni doprowadziły do wielu ekstremalnych zjawisk pogodowych, między innymi rekordowych susz. Najwyższe temperatury w Europie odnotowano między innymi we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Planeta
Klimatyczna ofensywa Chin. Prezydentura Donalda Trumpa to szansa dla Pekinu
Planeta
Na Antarktydzie znaleziono pierwszy w historii bursztyn. Ma 90 milionów lat
Planeta
Mikroplastik może zmieniać pogodę i klimat na Ziemi? Nowe wyniki badań
Planeta
Eksperci: Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza dla klimatu?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Planeta
Triumf giganta paliwowego w sądzie. Nie będzie nakazu obniżenia emisji CO2
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska