Jak wynika z badań Copernicus Climate Change Service, portalu informacyjnego wspierającego szereg działań związanych ze środowiskiem naturalnym i monitorującym zmiany klimatu, w porównaniu z pomiarami sięgającymi lat 50. XX wieku, 2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w skali globalnej oraz drugim najbardziej upalnym w Europie. Jesień, pod względem wysokich temperatur, była natomiast trzecia.

Jak wskazano w raporcie z badania, upalne dni doprowadziły do wielu ekstremalnych zjawisk pogodowych, między innymi rekordowych susz. Najwyższe temperatury w Europie odnotowano między innymi we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Czytaj więcej

Padł kolejny rekord. Październik najcieplejszy w historii europejskich pomiarów

Jak zaznacza Samantha Burgess, wicedyrektorka serwisu Copernicus, „rok 2022 był kolejnym, w którym odczuliśmy skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie i na świecie”. - Te wydarzenia pokazują, że już teraz doświadczamy konsekwencji związanych z globalnym ociepleniem. (...) uniknięcie najgorszych konsekwencji będzie wymagało od społeczeństw zarówno zdecydowanego ograniczenia emisji CO2, jak i szybkiego dostosowania się do zmieniającego się klimatu - podkreśliła.

Katastrofy warte miliard dolarów

Jeśli brać pod uwagę inflację, 2022 był również trzecim najdroższym rokiem w historii pod względem szkód spowodowanych katastrofami naturalnymi. Raport mówi też, że w 2022 roku mieliśmy do czynienia z 18 tragicznymi w skutkach katastrofami. Łącznie kosztowały one więcej niż miliard dolarów. 

- Myślę, że ważne jest, aby wszyscy zdali sobie sprawę, że już teraz płacimy cenę za zmiany klimatu - powiedział w rozmowie z ABC News dr Rick Spinrad, administrator National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA. Jak podkreślił ekspert, niezwykle istotne jest, aby społeczeństwa na całym świecie więcej uwagi poświęcały walce ze zmianami klimatycznymi.