Reklama
Rozwiń

2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii

Z raportu Copernicus Climate Change Service wynika, że ostatnie lato w Europie było drugim najcieplejszym w historii pomiarów. "Już teraz doświadczamy konsekwencji związanych z globalnym ociepleniem. (...) uniknięcie najgorszych konsekwencji będzie wymagało od społeczeństw zdecydowanego ograniczenia emisji CO2" – zaznaczają eksperci.

Publikacja: 12.01.2023 13:32

2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii

Foto: AdobeStock

Jak wynika z badań Copernicus Climate Change Service, portalu informacyjnego wspierającego szereg działań związanych ze środowiskiem naturalnym i monitorującym zmiany klimatu, w porównaniu z pomiarami sięgającymi lat 50. XX wieku, 2022 rok był piątym najcieplejszym rokiem w skali globalnej oraz drugim najbardziej upalnym w Europie. Jesień, pod względem wysokich temperatur, była natomiast trzecia.

Jak wskazano w raporcie z badania, upalne dni doprowadziły do wielu ekstremalnych zjawisk pogodowych, między innymi rekordowych susz. Najwyższe temperatury w Europie odnotowano między innymi we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Planeta
Globalny budżet węglowy bliski wyczerpania. „Klimat płonie”
Planeta
W Polsce rośnie lęk przed zmianami klimatu. Wierzymy, że rząd nas ochroni
Planeta
Europę opanowuje fala upałów, a Polska zaczyna oszczędzać wodę
Planeta
Nadchodzi klimatyczna „nowa normalność”. Eksperci o fali upałów, susz i pożarów
Planeta
Rekordowe upały na Grenlandii. Lądolód topnieje szybciej niż kiedykolwiek