Tak wynika z raportu firmy ubezpieczeniowej Aon. Zgłoszone straty wyniosły dokładnie 343 mld dolarów i były wyższe o 46 mld dolarów niż w roku 2020 kiedy ich suma wyniosła 297 mld dolarów. Raport pokazuje, że tylko 38 procent strat spowodowanych zagrożeniami naturalnymi zostało objętych ubezpieczeniem, co jednak stanowi poprawę w stosunku do ubiegłego roku.
Czytaj więcej
Jak wynika z analizy opublikowanej w poniedziałek na łamach Environmental Research Letters, gospo...
Raport 2021 Weather, Climate and Catastrophe Insight, który przedstawia rosnącą częstotliwość i dotkliwość katastrof naturalnych oraz sposób, w jaki straty ekonomiczne z nich wynikające są zabezpieczane na całym świecie. Dane te służą jako podstawa spostrzeżeń, które mogą pomóc liderom biznesowym w ilościowym określeniu i kwalifikacji ryzyka związanego z katastrofami oraz ocenie, w jaki sposób ich organizacje mogą zwiększyć odporność w obliczu coraz gwałtowniej zmieniającego się klimatu.
Raport wykazuje, że w 2021 straty gospodarcze wyniosły łącznie 343 mld USD, z czego 329 mld dol. wynikało ze zdarzeń pogodowych i klimatycznych, co czyni ubiegły rok trzecim najkosztowniejszym rokiem w historii po uwzględnieniu inflacji. Podczas gdy straty wzrosły w porównaniu z 2020, liczba znaczących zdarzeń katastroficznych nieznacznie spadła, co świadczy o zwiększonych kosztach i dotkliwości tych zdarzeń. Spośród strat z 2021 roku tylko 38 procent zostało pokrytych przez ubezpieczenie. Pomimo wzrostu ogólnych strat w porównaniu z 2020, luka ochronna w zakresie strat gospodarczych nieobjętych ubezpieczeniem zmniejszyła się z 63 procent do 62 procent w roku 2021.
W ubiegłym roku w Polsce miało miejsce wiele znaczących zdarzeń, ale zawsze były one częścią większej katastrofy, dotyczącej kilku państw. Polska miała np. swój udział w najkosztowniejszym zdarzeniu pogodowym ubiegłego roku, jakim było wystąpienie burz konwekcyjnych 17-25 czerwca. Krajowi ubezpieczyciele oszacowali około 6 tys. szkód z tego zdarzenia i wycenili straty na ponad 40 mln zł. Jest to stosunkowo wysoka kwota w porównaniu z innymi incydentami w naszym kraju, mimo że stanowiła ona jedynie niewielki ułamek łącznych strat z tego tytułu w Europie (4,3 mld euro strat ekonomicznych i 3,1 mld euro strat ubezpieczeniowych). Inne znaczące zdarzenia, które częściowo wystąpiły także na terytorium Polski, to np. powodzie w Europie Środkowej 17-19 lipca (z największymi szkodami w Małopolsce) oraz 11-17 maja (z największymi stratami w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim).