Użytkownicy Twittera: Zrównoważony COP26 to żart

Opublikowane przez organizatorów szczytu klimatycznego w Glasgow wideo podkreślające zrównoważony charakter wydarzenia, spotkało się z ostrą krytyką.

Publikacja: 31.10.2021 17:51

Użytkownicy Twittera: Zrównoważony COP26 to żart

Foto: Adobe Stock

Na oficjalnym profilu szczytu klimatycznego COP26 na dzień przed rozpoczęciem konferencji pojawił się wpis mówiący o tym, że wydarzenie ma być zrównoważone. „Neutralne węglowo”, „kompensujące niedające się uniknąć emisje”, „priorytetyzowanie redukcji emisji” – napisano w opisie filmu.

Reakcje użytkowników Twittera były w przeważającej części krytyczne. Wskazywali na szereg decyzji organizatorów, świadczących o tym, że wysiłki, jakie podjęto, nie były wystarczające. Jako przykład podawano m.in. fakt generowania ogromnych emisji przez transport wszystkich uczestników – głównie lotniczy oraz serwowanie mięsa w trakcie konferencji. „Proszę, skończcie z greenwashingiem i skupcie się na realnych problemach” – napisał jeden z użytkowników Twittera.

Organizacja COP26 budziła kontrowersje na wielu płaszczyznach. Szkockie medium The Fetter ujawniło niedawno wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego, z którego wynika, że 35 wydarzeń towarzyszących COP26 zorganizowały duże firmy zanieczyszczające środowisko lub reprezentujące je grupy lobbystyczne.

Wśród nich znajdują się m.in. globalne stowarzyszenie handlu ropą i gazem oraz grupy lobbystyczne z branży mięsnej i mleczarskiej. Jedno z wydarzeń organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ropy i Gazu, którego członkami są m.in. BP, ExxonMobil i Shell.

The Ferret ujawnił również, że 11 głównych sponsorów COP26 w 2020 roku przyczyniło się do emisji 350 milionów ton dwutlenku węgla.

Na przebieg rozmów na szczycie klimatycznym usiłują wpłynąć aktywiści z różnych grup, chcący wyeliminować element greenwashingu z rozmów międzynarodowych o tak ogromnej wadze. Szacuje się, że w trakcie trwania konferencji, można spodziewać się szeregu demonstracji i protestów.

Dzień przed rozpoczęciem COP26, aktywiści z Ocean Rebellion przebrani za syreny, protestowali nad brzegiem rzeki Clyde, podkreślając potężny wpływ rybołówstwa przemysłowego na emisje gazów cieplarnianych. Z kolei delegaci z kolektywu Minga Indigena, reprezentujący rdzenne społeczności Ameryki Północnej i Południowej, wzywali, by sprawiedliwość klimatyczna była „jednoczącym żądaniem COP26”. Swoje wydarzenia w ciągu najbliższych dwóch tygodni zapowiedzieli również przedstawiciele innych organizacji ekologicznych.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?