Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki

Rozwój odnawialnych źródeł energii obniża globalne ceny energii. Tymczasem z prognoz wynika, że do 2030 roku panele słoneczne oraz turbiny wiatrowe będą dostarczać ponad jedną trzecią światowej energii elektrycznej – wynika z raportu Rocky Mountain Institute i Bezos Earth Fund.

Publikacja: 18.07.2023 12:24

Raport: Potrojenie udziału OZE do 2030 roku w zasięgu ręki

Foto: AdobeStock

Z raportu Rocky Mountain Institute i Bezos Earth Fund wynika, że popularność i rozwój odnawialnych źródeł energii sprawi, iż do 2030 roku znacząco uda się zwiększyć udział energii pozyskiwanej z wiatru i słońca. Zgodnie z prognozami, do 2030 roku panele słoneczne oraz turbiny wiatrowe będą dostarczać ponad jedną trzecią światowej energii elektrycznej. Dziś jest to 12 proc. Źródła te powinny produkować do 14 000 TWh, czyli około 3-4 razy więcej niż w 2022 roku

Autorzy raportu wskazują także, że rozwój odnawialnych źródeł energii sprawi, iż obniżą się globalne ceny energii. Według RMI, do 2030 roku czyste technologie energii słonecznej staną się tańsze o połowę – do 20 dolarów za MWh.

„W przyszłości trudno będzie zwiększyć popyt na paliwa kopalne ze względu na szybkość, z jaką rozwijają się alternatywne technologie” – czytamy w raporcie RMI. Odwrócenie trendu następuje, gdy rządy oraz przemysł odbudowują swoją infrastrukturę energetyczną po niedoborach dostaw i gwałtownym wzroście cen spowodowanym wojną w Ukrainie. Wysokie wskaźniki wdrożenia obniżają również ceny OZE, sprawiając, że droższe węglowodory stają się niekonkurencyjne. 

Czytaj więcej

Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii

OZE. "Czysta energia to niepowstrzymana siła"

Zdaniem RMI i Bezos Earth Fund paliwa kopalne nie są już opłacalne ekonomicznie, a ich wykorzystanie osiągnęło swój szczyt. Zapotrzebowanie na nie ma gwałtownie spadać – zgodnie z analizą RMI, do 2030 roku aż o 30 proc. w stosunku do szczytowego poziomu z 2022 roku.

Jak czytamy w raporcie, potrojenie udziału energii elektrycznej wytwarzanej przez odnawialne źródła energii do 2030 roku „jest w zasięgu ręki”. „Niektóre kluczowe kraje i regiony – w tym Chiny i Europa – przodują we wdrażaniu technologii czystej energii w wykładniczym tempie wzrostu. Jednak wdrażanie OZE staje się coraz bardziej powszechne na całym świecie, w tym między innymi na Bliskim Wschodzie i w Afryce” – czytamy. Jak zaznaczono w raporcie, wzrost mocy OZE odnotowano już między w innymi w Urugwaju, Danii, Litwie, Namibii, Holandii, Palestynie, Jordanii i Chile.

Autorzy raportu podkreślają, że globalnie udział energii wiatrowej i słonecznej musi wzrosnąć do 2030 roku z 12 do 41 proc., co stanowi wzrost o 29 punktów procentowych. „Dania, Urugwaj i Litwa osiągnęły już taki wzrost w porównywalnym okresie ośmiu lat. Namibia, Holandia, Palestyna, Jordania i Chile od pięciu lat rozwijają produkcję energii słonecznej i wiatrowej w wystarczającym tempie” – zaznaczono.

Czytaj więcej

Rekordowy maj w UE. Paliwa kopalne wygenerowały mniej energii niż wiatr i słońce

Raport wskazuje, że kraje te zwiększyły udział odnawialnych źródeł energii w bardzo różnych okolicznościach, a na przyspieszenie ich rozwoju wpłynęły różne czynniki. "Wykładniczy trend wzrostu energii odnawialnej można wykorzystać, aby pomóc krajom rozwijającym się wyprzedzić konkurencję i szybciej przejść na czystszy i tańszy system energii elektrycznej" - zaznacza w raporcie Andrew Steer, prezes i dyrektor generalny Bezos Earth Fund.

Kingsmill Bond, ekspert RMI, zaznacza natomiast, że „czysta energia to niepowstrzymana siła, która zwiększy siłę nabywczą w kieszeniach konsumentów”. - Zaletą szybkiego wdrożenia OZE jest większe bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, a także długoterminowa deflacja cen energii, ponieważ jest to technologia wyprodukowana – im więcej instalacji, tym taniej - wyjaśnia.

Odnawialne Źródła Energii
Otwarto największą na świecie farmę fotowoltaiczną w Dubaju
Odnawialne Źródła Energii
Polska firma zbuduje największą morską elektrownię wiatrową na świecie
Odnawialne Źródła Energii
Pożary paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia jest bezpieczna?
Odnawialne Źródła Energii
Transformacja energetyczna jako główny priorytet w sektorze odnawialnych źródeł energii
Odnawialne Źródła Energii
Rekordowy maj w UE. Paliwa kopalne wygenerowały mniej energii niż wiatr i słońce