Padły rekordy wzrostu poziomu mórz, topnienia lodowców i temperatur

Nowy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) alarmuje, że ubiegły rok obfitował w niepokojące rekordy, wskazujące na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.

Publikacja: 26.04.2023 10:41

Padły rekordy wzrostu poziomu mórz, topnienia lodowców i temperatur

Foto: AdobeStock

Ubiegły rok przyniósł wiele wydarzeń, które nie pozostawiają złudzenia co do tego, że zmiany klimatyczne postępują coraz bardziej. Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej wylicza niebezpieczne rekordy klimatyczne, jakie odnotowali naukowcy.

Stężenie gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan oraz podtlenek azotu, osiągnęło w 2022 roku historyczny poziom. Te z kolei w ogromnym stopniu wpływają na zmiany klimatu, przyczyniając się do ocieplenia lądów i oceanów, topnienia pokryw lodowych i lodowców, podnoszenia się poziomu mórz oraz ocieplania i zakwaszania oceanów.

Czytaj więcej

"Lodowiec Zagłady" się rozpada. Poziom morza może podnieść się nawet o trzy metry

Jak wynika z raportu WMO, w ciągu ostatnich 20 lat, poziom mórz podniósł się dwukrotnie, głównie w wyniku topnienia głównych lodowców na Grenlandii i Antarktydzie. Odnotowano również coraz szybsze topnienie europejskich Alp. W ubiegłym roku słynąca z narciarstwa alpejskiego Szwajcaria straciła 6,2 proc. masy lodowca.

Z kolei poziom lodu morskiego na Antarktydzie spadł do najniższego poziomu w historii w lutym ubiegłego roku, a we wrześniu odnotowano nowy rekordowy poziom lodu w Morzu Arktycznym. Globalny wzrost poziomu mórz może być szczególnie niebezpieczny, gdyż wiele największych miast i obszarów o największej gęstości zaludnienia na całym świecie znajduje się na obszarach przybrzeżnych. Stanowi również zagrożenie dla państw nisko położonych, takich jak Bangladesz czy Holandia.

Jak zauważył sekretarz generalny WMO, Petteri Taalas, w efekcie wystąpienia zjawiska La Niña Ocean Spokojny uległ w ubiegłym roku ochłodzeniu na tyle, że udało się uniknąć pobicia rekordu globalnego ocieplenia. Niewykluczone jednak, że w drugiej połowie tego roku, kiedy naukowcy szacują pojawienie się zjawiska El Niño, świat może znaleźć się bardzo blisko granicy celu 1,5°C, określonego w Porozumieniu Paryskim.

Czytaj więcej

Jest gorzej niż myśleliśmy. Naukowcy popełnili błąd badając himalajskie lodowce

W raporcie podkreślono też wagę społeczno-gospodarczych oraz środowiskowych skutków ocieplającego się klimatu. Autorzy analizy przypomnieli, że w efekcie przedłużającej się suszy, ponad 20 milionów ludzi w Afryce Wschodniej „stanęło w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego”. Z kolei rekordowe deszcze w lipcu i sierpniu „doprowadziły do rozległych powodzi w Pakistanie”, powodując ponad 1700 zgonów, dotykając 33 miliony ludzi i powodując przesiedlenie niemal ośmiu milionów, przy „całkowitych szkodach i stratach ekonomicznych oszacowanych na 30 miliardów dolarów. ”

Oceany i lodowce
Naukowcy sprawdzili, co dzieje się pod „Lodowcem zagłady”. Niepokojące zjawisko
Oceany i lodowce
Największa góra lodowa utknęła w morskim wirze. Od miesięcy kręci się w miejscu
Oceany i lodowce
Rusza walka o wydobycie bogactw spod dna morskiego. Naukowcy biją na alarm
Oceany i lodowce
Kryzys klimatyczny uderzy w rybołówstwo. Zagrożony co czwarty gatunek ryb
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Oceany i lodowce
Zmiany klimatu powodują, że dni stają się coraz dłuższe. Ucierpi system GPS?