Na początku roku Edynburg stał się pierwszą europejską stolicą, która podpisała Plant Based Treaty, czyli traktat, którego celem jest walka z emisjami generowanymi przez żywność pochodzenia zwierzęcego oraz powiązanym z tym wylesianiem. Miasto dołączyło do 20 samorządów lokalnych na całym świecie, w tym m.in. Los Angeles, które potwierdziły, że systemy żywnościowe stanowią jeden z głównych czynników napędzających kryzys klimatyczny. W ramach traktatu rada miasta rozważa m.in. wprowadzenie etykiet informujących o śladzie węglowym produktów w menu oraz położenia nacisku na roślinne posiłki w szkołach oraz innych instytucjach publicznych.
Czytaj więcej
Jak wynika z danych NielsenIQ, które przeanalizowane zostały przez Good Food Institute Europe, roślinne zamienniki mięsa oraz nabiału z dnia na dzień w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne.
W trakcie seminarium internetowego zorganizowanego przez Plant Based Treat i Vegoforum, dr Joseph Poore, dyrektor Oxford Martin Program on Food Sustainability Analytics na Uniwersytecie Oksfordzkim zaprezentował korzyści, jakie mogłoby dla klimatu przynieść przejście na dietę roślinną przez mieszkańców Edynburga oraz Sztokholmu. Oba miasta mogłyby łącznie odzyskać 408 000 hektarów ziemi, obecnie wykorzystywanej do celów związanych z hodowlą przemysłową zwierząt. Z kolei emisje dwutlenku węgla, jakie udałoby się zaoszczędzić, równałyby się usunięciu z dróg obu miast 1,5 miliona samochodów. Dr Poore zauważył również, że korzyści płynące ze stosowania diety wegańskiej przewyższają efekty wdrażania recyklingu oraz ograniczania lotów. Przez stosowanie recyklingu, człowiek może rocznie zaoszczędzić 0,2 tony ekwiwalentu CO2, z kolei rezygnacja z lotu transatlantyckiego to oszczędność 1,7 tony CO2e. Tymczasem przyjęcie diety wegańskiej pozwala zaoszczędzić aż 2,9 tony CO2e rocznie.
Dr Poore współtworzył Szósty Raport Podsumowujący Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC), w którym podkreślono, że globalne przejście na dietę roślinną może m.in. drastycznie zmniejszyć użytkowanie gruntów oraz ograniczyć emisje gazów cieplarnianych związanych z żywnością. Podczas gdy wyprodukowanie 100 gramów białka wołowego wytwarza 49,8 kilograma ekwiwalentu dwutlenku węgla, stworzenie tej samej ilości tofu generuje jedynie 1,98 kg C02e.
Czytaj więcej
Nowe badanie wykazało, że marnotrawienie żywności w ogromnym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Naukowcy proponują szereg możliwości zapobiegania temu zjawisku.