Opublikowany przez firmę IQAir raport wykazał, że w 2021 roku średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w każdym kraju oraz w 97 proc. miast, przekroczyło wytyczne dotyczące jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Raport zbadał pomiary zanieczyszczenia powietrza PM2,5 ze stacji monitorowania powietrza w 6475 miastach w 117 krajach, regionach i terytoriach. To pierwsza globalna analiza stworzona w oparciu o nowe zalecenia WHO. Wytyczne zostały opublikowane we wrześniu 2021 roku i obniżyły akceptowaną roczną wartość zanieczyszczenia pyłami PM2,5 z 10 µg/m3 do 5 µg/m3.
Zanieczyszczenie drobnymi cząstkami PM2,5 jest powszechnie uznawane za najbardziej szkodliwe, szeroko monitorowane zanieczyszczenie powietrza. Badania wykazały, że stanowi jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na astmę, udar mózgu, choroby serca oraz płuc, każdego roku odpowiada również za miliony przedwczesnych zgonów.
Czytaj więcej
We wtorkowym zestawieniu najbardziej zanieczyszczonych miast świata, na pierwszym miejscu znalazł się Kraków, który wyprzedził m.in. Lahore, Delhi czy Pekin.
Spośród analizowanych 6475 miast, jedynie w 222 stwierdzono jakość powietrza spełniającą standardy WHO, za to niemal 100 miast doświadczyło poziomów zanieczyszczenia dziesięciokrotnie wyższych niż zalecany. Autorzy raportu stwierdzili również, że jedynie w trzech regionach powietrze odpowiada standardom ochrony zdrowia publicznego: na francuskim terytorium Nowej Kaledonii oraz terytoriach należących do Stanów Zjednoczonych: Portoryko oraz Wyspach Dziewiczych. Nowych wymogów nie spełnił żaden z analizowanych krajów.