Jedynie 3 proc. miast ma powietrze spełniające normy WHO

Żaden kraj nie spełnił w ubiegłym roku wymogów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie jakości powietrza.

Publikacja: 28.03.2022 13:05

Jedynie 3 proc. miast ma powietrze spełniające normy WHO

Foto: Adobe Stock

Opublikowany przez firmę IQAir raport wykazał, że w 2021 roku średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w każdym kraju oraz w 97 proc. miast, przekroczyło wytyczne dotyczące jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Raport zbadał pomiary zanieczyszczenia powietrza PM2,5 ze stacji monitorowania powietrza w 6475 miastach w 117 krajach, regionach i terytoriach. To pierwsza globalna analiza stworzona w oparciu o nowe zalecenia WHO. Wytyczne zostały opublikowane we wrześniu 2021 roku i obniżyły akceptowaną roczną wartość zanieczyszczenia pyłami PM2,5 z 10 µg/m3 do 5 µg/m3.

Zanieczyszczenie drobnymi cząstkami PM2,5 jest powszechnie uznawane za najbardziej szkodliwe, szeroko monitorowane zanieczyszczenie powietrza. Badania wykazały, że stanowi jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na astmę, udar mózgu, choroby serca oraz płuc, każdego roku odpowiada również za miliony przedwczesnych zgonów.

Czytaj więcej

Kraków pierwszy na świecie. Zanieczyszczony bardziej niż Chiny, Indie i Pakistan

Spośród analizowanych 6475 miast, jedynie w 222 stwierdzono jakość powietrza spełniającą standardy WHO, za to niemal 100 miast doświadczyło poziomów zanieczyszczenia dziesięciokrotnie wyższych niż zalecany. Autorzy raportu stwierdzili również, że jedynie w trzech regionach powietrze odpowiada standardom ochrony zdrowia publicznego: na francuskim terytorium Nowej Kaledonii oraz terytoriach należących do Stanów Zjednoczonych: Portoryko oraz Wyspach Dziewiczych. Nowych wymogów nie spełnił żaden z analizowanych krajów.

Spośród 174 miast Ameryki Łacińskiej i Karaibów jedynie 12 (7 proc.) posiada powietrze spełniające standardy WHO dotyczące PM2,5. W Afryce tylko jedno miasto (Nieuwoudtville w prowincji Przylądek Północny) sprostało wymaganiom dotyczącym jakości powietrza. Odnotowano tam średnie stężenie PM2,5 na poziomie 3,9 µg/m³. W Azji poddano analizie 1887 miast, a normy jakości powietrza spełniły jedynie 4.

Nie lepiej przedstawia się sytuacja w Europie, gdzie przebadano 1588 miast, z których jedynie 55 dysponowało powietrzem o akceptowalnej przez WHO jakości.

Spośród 1588 miast w Europie tylko 55 (3 proc.) spełnia wytyczne WHO dotyczące PM2,5. Raport objął 2408 miast w Stanach Zjednoczonych i wykazał, że średnie stężenie PM2,5 wzrosło z 9,6 µg/m3 do 10,3 µg/m3 w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. Z największych miast w Stanach Zjednoczonych najbardziej zanieczyszczone było Los Angeles. Jednak Miasto Aniołów odnotowało ogólny spadek zanieczyszczenia PM2,5 o 6 procent w porównaniu z 2020 r.

Czytaj więcej

Rosja truje rekordowo. Strach żyć w tych miastach

W czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie znalazły się: Bangladesz, Czad, Pakistan, Tadżykistan oraz Indie, których stolica już czwarty rok z rzędu została uznana za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata. Tuż za New Delhi uplasowała się Dhaka (Bangladesz), N'Dżamena (Czad), Duszanbe (Tadżykistan) oraz Maskat (Oman). Polska znalazła się na 52. miejscu w rankingu państw, a Warszawa została uznana za 50. najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata.

Analiza nie opisała szczegółowo potencjalnych rozwiązań kryzysu związanego z zanieczyszczeniem powietrza, jej autorzy wezwali jednak „decydentów na całym świecie” do opracowania „przepisów dotyczących jakości powietrza i norm emisji do poziomów, które znacząco zmniejszają zagrożenia dla zdrowia publicznego stwarzane przez zanieczyszczenie powietrza”. Raport ujawnił również sporą lukę w systemie śledzenia zanieczyszczeń, która pomija kluczowe informacje o jakości powietrza w krajach, w których mieszkają miliony ludzi.

Miasta
Odporność warunkiem trwałego rozwoju miast: rusza 11. edycja programu Eco-Miasto
Miasta
Drastyczna podwyżka opłat za parkowanie SUV-ów. Mieszkańcy Paryża zdecydowali
Miasta
Londyn przegrywa ze zmianami klimatu. „Stoimy w obliczu śmiertelnego ryzyka”
Miasta
Zanieczyszczenie powietrza z powodu fajerwerków. Stacje GIOŚ podały dane
Miasta
Wstydliwy sekret organizatorów szczytu klimatycznego: Dubaj dusi się od smogu