Aktualizacja: 24.11.2024 22:13 Publikacja: 14.12.2021 16:59
Foto: energia.rp.pl
W opublikowanym dzisiaj rankingu jakości powietrza firmy IQAir, na pierwszym miejscu znalazł się Kraków, gdzie dobowe normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 została przekroczona nawet czterokrotnie.
Norma PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, tymczasem w Krakowie jego poziom sięga nawet 200 mikrogramów. Z kolei norma PM2,5, który stanowi najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie, wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny, w Krakowie przekracza 100 mikrogramów.
Zbudowanie zdolności do przetrwania kryzysów i do wzrostu po nich, to najważniejsze zadanie, przed którym stoją samorządy miast w Polsce. Właśnie o tym wyzwaniu rozmawiali uczestnicy konferencji „W kierunku miejskiej rezyliencji", kończącej 11. edycję programu Eco-Miasto, zorganizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce.
Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.
Naukowcy z projektu badawczego ClimaMeter przekonują, że główną przyczyną bezprecedensowych opadów deszczu, które doprowadziły do powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, spowodowany działalnością człowieka.
Sewilla od lat mierzy się z problemem suszą i rekordowo wysokimi temperaturami. Turyści odwiedzający miasto muszą przygotować się na temperatury przekraczające 40°C.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety? „W kierunku miejskiej rezyliencji” — pod takim hasłem 14 marca 2024 w Ambasadzie Francji w Warszawie zainaugurowano kolejną edycję programu Eco-Miasto.
Zakup sprzętu laboratoryjnego do wykonywania eksperymentów, strefa gier i relaksu, zakup instrumentów muzycznych czy nowego sprzętu teatralnego - wśród takich propozycji ze szkolnego budżetu obywatelskiego mogli wybierać uczniowie mrągowskich szkół.
Grupa ok. 40 adwokatów zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o uchylenie uchwały o wyborze dziekana ORA w Krakowie. Ich zdaniem przy liczeniu głosów i ogłaszaniu wyników doszło do szeregu błędów, które mogą powodować bezprawność tej decyzji.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Krakowskie Towarzystwo Opieki nagłośniło sprawę mężczyzny, który usłyszy prawdopodobnie zarzut znęcania się nad zwierzętami. 57-latek miał uciąć swojemu kotu fragment języka po tym, kiedy zjadł plaster boczku.
Trzy lata temu Warszawa, a teraz stolica Małopolski doczekała się tzw. cennika dla deweloperów. Nowe zasady współpracy samorządów z deweloperami mają spowodować, że ci ostatni będą się dokładać do budowy układu drogowego.
Cmentarz Prądnik Czerwony jest największą nekropolią w Krakowie. Znajduje się na obrzeżach miasta, przy ul. Powstańców 48. W dniu Wszystkich Świętych 2024 w jego okolicach zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu oraz rozkładzie jazdy tramwajów i autobusów.
Cmentarz Grębałów jest jedną z największych nekropolii w Krakowie. Zajmuje obszar ponad 25 ha i znajduje się na terenie Nowej Huty. W dniu Wszystkich Świętych w okolicach cmentarza nastąpią zmiany organizacji ruchu i transportu miejskiego.
Wszystkich Świętych 2024 w Krakowie wiąże się ze zmianą rozkładu jazdy komunikacji publicznej oraz zmianą organizacji ruchu. Uruchomione zostaną też specjalne linie tramwajowe i autobusowe. Jakie zasady ruchu będą obowiązywać w pobliżu największych krakowskich cmentarzy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas