Naukowcy od lat przekonują, że kontakt z przyrodą niesie wiele pozytywnych skutków, takich jak obniżenie poziomu stresu, poprawa samopoczucia oraz uregulowanie ciśnienia krwi.
Kontakt z zielenią zachęca do wysiłku fizycznego, wpływa też na kreatywność, produktywność i wydajność. Najnowsze badanie, opublikowane na łamach czasopisma „Environmental Research” wskazuje, że widok z okna na drzewa i inne rośliny ma również wpływ na dłuższy i lepszy sen.
Co wpływa na jakość snu? Naukowcy wskazują na rolę zieleni za oknem
Badanie przeprowadzono wśród mieszkańców 18 krajów, oceniając sześć różnych typów interakcji z przyrodą, w tym m.in. zieleń znajdującą się przy ulicy zamieszkania respondentów, obecność terenów zielonych w promieniu jednego kilometra od domu oraz bliskość wybrzeża. Naukowcy ustalili, że widok na rosnące nieopodal domu drzewa i inne rośliny oraz rzeki, jeziora i wybrzeża ma korzystny wpływ na kondycję psychiczną, co przekłada się na lepszą jakość snu. Na dłuższy sen wpływ miało również regularne obcowanie z naturą.
Czytaj więcej
Szwajcarski miliarder Hansjörg Wyss, znany filantrop zajmujący się ochroną środowiska, chce stworzyć w Rumunii ogromny park narodowy wraz z Fundacją Conservation Carpathia. Ma powstać w ten sposób „europejskie Yellowstone”.
Spośród osób deklarujących spanie mniej niż sześć godzin na dobę, więcej niż co piąta osoba nie mieszkała przy ulicy pełnej zieleni. Krótszy niż sześciogodzinny sen zadeklarowało 17 proc. mieszkańców zielonych ulic.