Naukowcy z University College London postanowili zbadać związek między pogłębiającym się kryzysem klimatycznym a nasilaniem się objawów różnych chorób neurologicznych. Jak się okazało, ekstremalne warunki pogodowe oraz wahania temperatury mogą zaostrzać wiele poważnych zaburzeń.
W analizie opublikowanej na łamach „Lancet Neurology” uwzględniono 332 artykuły z całego świata, opublikowane w latach 1968-2023, dotyczące 19 zaburzeń neurologicznych oraz kilku powszechnych zaburzeń psychicznych, takich lęk, depresja i schizofrenia. Autorzy badania doszli do wniosku, że „istnieją wyraźne dowody na wpływ klimatu” na przebieg niektórych z nich.
Stwierdzono też, że szczególny wpływ na choroby mózgu mają ekstremalne temperatury (nie tylko wyjątkowo wysokie), a także ich znaczące wahania w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli są nietypowe dla danego sezonu. Zmieniający się klimat może się też wiązać z „nasileniem, czasem trwania oraz częstotliwością” występowania migreny.
Czy zmiany klimatu wpływają na występowanie migreny?
Szczególnie podatne na negatywne konsekwencje ekstremalnie wysokich temperatur są osoby cierpiące na demencję, ponieważ upośledzenie funkcji poznawczych może ograniczać ich zdolność dostosowywania się do zmieniających się warunków środowiskowych. Wiąże się to m.in. z ograniczoną zdolnością do szukania pomocy lub łagodzenia potencjalnych szkód, na przykład poprzez większe picie w czasie upałów czy właściwego dopasowania ubioru.
Czytaj więcej
Najnowsze badanie potwierdziło, że diety wykluczające produkty odzwierzęce zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca i nowotworów.