„Wieczne chemikalia” (PFAS), czyli substancje per- i polifluoroalkilowe, to związki chemiczne, które ze względu na powszechność stosowania oraz powolną degradację w środowisku mogą znajdować się w organizmach ludzi i zwierząt. Kumulować się one mogą w glebie i wodach powierzchniowych oraz przenikać do żywności czy wody pitnej.
Podczas gdy naukowcy od dłuższego czasu ostrzegają, że narażenie na niektóre PFAS może mieć niezwykle szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz zwierząt, okazuje się, że na substancje te szczególnie narażeni mogą być ci, którzy żyją w okolicach wybrzeża.
Powód? Nowe badania wykazały, że fale oceaniczne rozbijające się o brzeg emitować mogą więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł.
Wieczne chemikalia” w oceanach: czy to zagrożenie dla zdrowia?
Naukowcy zmierzyli poziom substancji PFAS, które uwalniane są z pęcherzyków pękających w wyniku zderzenia fal z wybrzeżem. Jak to działa? Fale oceaniczne powodują wciąganie powietrza do wody, które następnie zostaje rozdrobnione na malutkie pęcherzyki powietrza. Wyskakują one z dużą prędkością z wody i unoszą za sobą kropelki, które następnie tworzą aerozol.
Mogą się na niego składać pyły pochodzenia naturalnego, ale także te powstające na skutek działalności człowieka.