Poznań na prestiżowej liście. Chodzi o kwestie ochrony przyrody

Stolica Wielkopolski trafiła na listę 31 nowo akredytowanych miast chroniących mokradła. To pierwsze polskie miasto, które otrzymało takie wyróżnienie. Poznań organizuje w tym tygodniu drugą edycję konferencji Pakiet dla Mokradeł.

Publikacja: 04.02.2025 04:19

Dolina Cybiny, dopływu Warty, pod Poznaniem.

Dolina Cybiny, dopływu Warty, pod Poznaniem.

Foto: Adobe Stock

Miasto zostało nagrodzone za działania w ramach ochrony terenów podmokłych oraz za działania edukacyjne w zakresie ochrony przyrody.

Ochrona środowiska. Poznań na prestiżowej liście miast

Dzięki wieloletnim działaniom skupiającym się na ochronie przyrody Poznań został uhonorowany dodaniem do międzynarodowej listy „miast przyjaznych mokradłom”. Prestiżowa lista została ogłoszona w trakcie ostatniego posiedzenia Stałego Komitetu Ramsar. Komisja reprezentuje państwa, które podpisały „konwencję ramsarską”, czyli międzynarodowy pakt z 2 lutego 1971 roku dotyczący promowania ochrony terenów podmokłych.

Polska dołączyła do konwencji w 1978 roku. Poznań będzie pierwszym, polskim miastem uhonorowanym tego typu wyróżnieniem. Tym samym wielkopolska stolica zajmie – pod kątem ochrony środowiska – miejsce obok takich metropolii jak m.in. Genewa (Szwajcaria), Nagoya (Japonia) czy Hangzhou (Chiny).

„To wyjątkowe osiągnięcie, które podkreśla znaczenie działań podejmowanych przez miasto na rzecz ochrony i zrównoważonego zarządzania mokradłami – cennymi ekosystemami, które wspierają różnorodność biologiczną i pomagają w walce ze zmianami klimatu” – wyjaśnia Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania, cytowana przez portal poznan.pl.

Czytaj więcej

Powierzchnia oceanów coraz cieplejsza. Naukowcy dowiedli, że wzrost temperatury przyspieszył o 400 proc.

Wielkopolskie mokradła pod specjalną ochroną

Poznań może poszczycić się bliską lokalizacją cennych przyrodniczo terenów podmokłych. Te znajdują się m.in. na obszarach: rezerwatu Żurawiniec, Lasku Piątkowskiego, Traszków Ratajskich, strumienia Janikowskiego, rzeki Bogdanki, doliny Warty, doliny rzek Główna i Cybina. Jak przypomina portal poznan.pl, są to obszary prawnie chronione, a miasto prowadzi regularne konserwacje infrastruktury (mała retencja, zbiorniki, budowle hydrotechniczne) na terenach przyległych do mokradeł.

W dniach 3-5 lutego 2025 r. w Poznaniu odbywa się druga edycja konferencji Pakiet dla Mokradeł. Uczestnikami spotkania są m.in. naukowcy, przedstawiciele administracji państwowej oraz pasjonaci i aktywiści ochrony środowiska. Z kolei 2 lutego obchodzony był Światowy Dzień Mokradeł.

Czytaj więcej

To ma być kompas dla Europy. Unia złagodzi wymogi Zielonego Ładu

Obszary Ramsar na terenie Polski. Gdzie je można znaleźć?

Na tzw. liście ramsarskiej znajdują się cenne przyrodniczo tereny wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym (w kontekście ochrony przyrody). Konwencję ramsarską (nazwa pochodząca od irańskiego kurortu Ramsar) podpisały do tej pory 172 kraje. W ramach konwencji na całym świecie wyznaczono ponad 2400 obszarów mokradeł, torfowisk i terenów podmokłych o cennych walorach przyrodniczych.

Do tej pory Polska mogła poszczycić się obecnością 19 obszarów, głównie rezerwatów i parków narodowych, które wpisano na listę. Do obszarów Ramsar na terenie Polski należy:

  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Dolina Rzeki Izery,
  • Narwiański Park Narodowy,
  • Park Narodowy Ujście Warty,
  • Poleski Park Narodowy,
  • polodowcowe stawy Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  • Rezerwat przyrody Bór nad Czerwonem,
  • Rezerwaty przyrody: Jezioro Drużno, Jezioro Karaś, Jezioro Łuknajno, Jezioro Siedmiu Wysp, Jezioro Świdwie,
  • Rezerwat przyrody Stawy Milickie,
  • Słowiński Park Narodowy,
  • Stawy Przemkowskie,
  • subalpejskie torfowiska w Karkonoszach,
  • torfowiska Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  • ujście Wisły,
  • Wigierski Park Narodowy.

Miasto zostało nagrodzone za działania w ramach ochrony terenów podmokłych oraz za działania edukacyjne w zakresie ochrony przyrody.

Ochrona środowiska. Poznań na prestiżowej liście miast

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Klimat i ludzie
Wybrano Klimatyczną Bzdurę Roku. „Antynagroda” dla profesora politechniki
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Klimat i ludzie
Sztuczna inteligencja wspiera dezinformację klimatyczną. Akcja aktywistów
Klimat i ludzie
Uczestnicy szczytu w Davos nie rezygnują z prywatnych odrzutowców. Nowy rekord
Klimat i ludzie
Miliarder z USA pokryje koszt rezygnacji przez Trumpa z porozumień klimatycznych
Klimat i ludzie
Pożary w Kalifornii. Rośnie dezinformacja klimatyczna wokół przyczyn katastrofy