Globalny raport: czego wyborcy oczekują od polityków? Klimat na czele listy

Druga edycja badania Peoples’ Climate Vote realizowanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Uniwersytet Oksfordzki pokazuje skalę zainteresowania obywateli 77 krajów skutkami postępujących zmian klimatycznych oraz ich oczekiwania.

Publikacja: 12.07.2024 12:43

Współpracownicy Donalda Trumpa sugerują, że w przypadku objęcia po raz drugi urzędu prezydenta przez

Współpracownicy Donalda Trumpa sugerują, że w przypadku objęcia po raz drugi urzędu prezydenta przez niego, Stany Zjednoczone wycofają się ponowie z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Foto: Eva Marie Uzcategui: Bloomberg Finance LP

Bieżący rok obfituje w wybory na różnych szczeblach na całym świecie – szacuje się, że mniej więcej połowa światowej populacji co najmniej raz uda się w tym roku do urn wyborczych. Tak ogromna skala nowych decyzji politycznych będzie miała przełożenie na przebieg wielu kwestii lokalnych i globalnych, w tym pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, który wywiera wpływ na mieszkańców wszystkich regionów świata.

Wyborcy na świecie oczekują działań w sprawie zmian klimatu

W przeprowadzonej w tym roku drugiej edycji badania Peoples’ Climate Vote zasięgnięto opinii mieszkańców 77 krajów, reprezentujących 87 proc. globalnej populacji, na temat zmian klimatycznych. Respondentów pytano o to, jak kryzys klimatyczny wpływa na ich codzienne życie, jak ich kraje radzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi oraz jakie mają oczekiwania wobec rządzących w tym zakresie.

Aż czterech na pięciu ankietowanych chciałoby, aby ich rządy podjęły zdecydowane działania w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego. 86 proc. oświadczyło, że oczekuje współpracy międzynarodowej w tej kwestii oraz porozumienia niezależnego od różnic geopolitycznych. Według autorów badania, biorąc pod uwagę trwające obecnie konflikty i przybierające na sile tendencje nacjonalistyczne w niektórych krajach, takie deklaracje robią szczególne wrażenie.

Co ciekawe, zdecydowanych działań klimatycznych domagają się przede wszystkim mieszkańcy 20 krajów emitujących najwięcej gazów cieplarnianych na świecie – w przypadku Stanów Zjednoczonych i Rosji 66 proc. respondentów popierało większe wysiłki w tym zakresie, w Niemczech taką opinię przedstawiło 67 proc. ankietowanych, w Chinach – 73 proc., w Republice Południowej Afryki i Indiach 77 proc., w Brazylii 85 proc., w Iranie 88 proc., a we Włoszech aż 93 proc.

Za działaniami na rzecz klimatu zdecydowanie opowiadały się zwłaszcza kobiety – w Australii, Kanadzie, we Francji, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych różnica między liczbą mężczyzn i kobiet popierających walkę z kryzysem klimatycznym wynosiła 10–17 proc.

Badanie wykazało również globalne poparcie dla odchodzenia od paliw kopalnych – oczekuje go 72 proc. ankietowanych. Jedynie 7 proc. stwierdziło, że ich kraj nie potrzebuje sprawiedliwej transformacji energetycznej. Ponad połowa deklarowała, że regularnie, tj. co tydzień lub każdego dnia, myśli o postępujących zmianach klimatycznych, a 53 proc. stwierdziło, że bardziej niż rok wcześniej martwi się z ich powodu.

Wśród tegorocznych wyborów spory wpływ na globalną politykę klimatyczną mogą mieć zwłaszcza wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. W przypadku wygranej Donalda Trumpa należy się spodziewać, że kraj, będący drugim na świecie największym emitentem dwutlenku węgla, zawróci z ambitnego wyścigu po miano światowego lidera czystej energii. Jak donosi serwis Politico, rzecznik kampanii Donalda Trumpa zadeklarował, że w przypadku objęcia po raz drugi urzędu prezydenta Biały Dom wycofa się ponowie z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Klimat i ludzie
Miliarder z USA pokryje koszt rezygnacji przez Trumpa z porozumień klimatycznych
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Klimat i ludzie
Pożary w Kalifornii. Rośnie dezinformacja klimatyczna wokół przyczyn katastrofy
Klimat i ludzie
Najbogatsi wykorzystali już swój cały roczny „budżet węglowy”. Nowy raport Oxfam
Klimat i ludzie
Zbadano aktualne podejście Polaków do zmian klimatycznych. Widać istotną zmianę
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Klimat i ludzie
Hiszpania wprowadza „urlopy klimatyczne”. Inne kraje UE pójdą jej śladem?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego