Kontrowersyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy ocenowej, przeszedł kolejny etap ścieżki legislacyjnej. O odrzucenie projektu ustawy w całości apelowały organizacje pozarządowe, nazywając go „zamachem na prawo mieszkańców i samorządu do współdecydowania o miejscu, w którym żyją”.
We wspólnym oświadczeniu organizacji Frank Bold, Greenmind, OTOP, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ClientEarth, WWF i Fundacja dla Biebrzy napisano, że nowelizacja ustawy stworzyłaby pole dla szeregu nadużyć, bowiem dopuściłaby możliwość przeforsowania przez rząd realizacji w zasadzie dowolnej inwestycji. Zwłaszcza takich, które obecnie nie mogłyby zostać zrealizowane z uwagi na obowiązujące przepisy ochrony środowiska oraz sprzeciw ze strony społeczeństwa. Organizacje podkreśliły również, że zagroziłoby to wyjątkowo cennym przyrodniczo obszarom w sieci Natura 2000 i ich szczególnej opiece prawnej.
Co więcej, treść projektu jest niezgodna z prawem unijnym i dyrektywą ocenową, która dopuszcza możliwość odstępstwa od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Nowe przepisy umożliwiłyby natomiast stosowanie tej procedury niemal bez ograniczeń.
Inwestycje uznane przez rząd za strategiczne, będą mogły być realizowane w oderwaniu od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a nawet wbrew woli gminy. Przedstawiciele organizacji pozarządowych alarmują, że stanowi to „jawny atak na władztwo planistyczne gminy”. Projekt ustawy przewiduje również wyjątkowo szeroki katalog przedsięwzięć, które będzie można uznać za inwestycje strategiczne, a w którym znalazły się m.in. budowy dróg, linii kolejowych, lotnisk stopni wodnych i regulacji rzek, składowisk odpadów niebezpiecznych, linii przesyłowych, elektrowni oraz kopalni.
Justyna Choroś liderka zespołu zmian systemowych i rzecznictwa w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków ma nadzieję, że członkowie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa staną po stronie społeczeństwa.