Polacy są w stanie wydać więcej na produkty w eko opakowaniach

Coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego Polacy nie tylko są chętni kupować produkty w bardziej ekologicznych opakowaniach, ale deklarują również, że są w stanie więcej zapłacić za tego rodzaju rozwiązania – wynika z badania EKObarometr.

Publikacja: 10.01.2023 13:11

Polacy są w stanie wydać więcej na produkty w eko opakowaniach

Foto: AdobeStock

Jak wynika z badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW RESEARCH we współpracy z Grupą Akomex, aż 61 proc. Polaków jest gotowych płacić więcej za produkty opakowane w bardziej ekologiczne materiały. 

Około 40 proc. ankietowanych wskazało, że jest skłonna zapłacić do 10 proc. więcej niż dotychczas. 13 proc. badanych uważa natomiast, że wyższa kwota za eko produkty może mieścić się w przedziale 10-30 proc. za opakowanie. 30 proc.-50 proc. więcej może zapłacić zaś jedynie 6 proc. ankietowanych, a 3 proc. biorących udział w badaniu wskazuje, iż jest w stanie zapłacić powyżej 50 proc. ceny produktu, jeśli będzie on zapakowany w sposób przyjazny naturze. 

Z badania wynika również, że mężczyźni, chętniej niż kobiety, zgadzaliby się na wyższe odpłatności w granicach 30-70 proc. za produkty w eko-opakowaniach.

38 proc. ankietowanych deklaruje także, że zdarzyło im się kiedyś wybrać dany produkt wyłącznie dlatego, że jego opakowanie było wykonane z mniej szkodliwych dla środowiska materiałów.

Czytaj więcej

Polacy mają świadomość zmian klimatu. Wiedzą też, co jest tego przyczyną

Wyniki spójne z założeniami UE

Dane są dobrym znakiem. Poza tym, że działania, które zapobiegają tragicznym w skutkach zmianom klimatu są niezwykle istotne, to wyniki badania są także zbieżne z projektami nowego rozporządzenia Unii Europejskiej, wymuszającymi na krajach Wspólnoty ograniczane odpadów z tworzyw sztucznych oraz wykorzystywanie opakowań nadających się do recyclingu.

Na początku grudnia minionego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia dotyczącego redukcji odpadów z plastiku. Nowe zasady mają na celu ograniczenie w krajach członkowskich tworzyw sztucznych i zachęcenie do korzystania z opakowań wielokrotnego użytku. Przepisy zakładają również obowiązek prowadzenia systemów kaucyjnych. 

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali