Autorzy badania oszacowali utratę tak ogromnej liczby godzin pracy na ok. 2,1 biliona dolarów rocznie. Przy 3,3 miliarda pracowników na całym świecie oznacza to około 205 straconych godzin na osobę rocznie.
Czytaj więcej
Walka z globalnym ociepleniem jest nie tylko niezbędna, ale może też przynieść korzyści na rynku pracy. Zdaniem naukowców utrzymywanie wzrostu globalnych temperatur poniżej 2°C, do 2050 roku pomoże stworzyć 8 milionów miejsc pracy w sektorze energetycznym.
Analiza, opublikowana na łamach czasopisma Environmental Research Letters wykazała też, że upały połączone z wyższą wilgotnością są szczególnie niebezpieczne dla osób wykonujących prace fizyczne w sektorze budownictwa oraz rolnictwa.
W badaniu oszacowano, że w latach 2001-2020 narażenie na wysoką wilgotność i upały wiązało się z około 677 miliardami utraconych godzin pracy rocznie podczas ciężkiej pracy na zewnątrz. Uwzględniono też ubiegłoroczne wyniki badań sugerujące, że wydajność człowieka spada przy niższych poziomach temperatury i wilgotności, niż zakładano wcześniej.
Według autorów badania, już niemal trzy czwarte globalnej populacji w wieku produkcyjnym mieszka w miejscach, w których warunki klimatyczne każdego roku prowadzą do utraty niemal 100 godzin pracy na osobę.