Marcin Popkiewicz: zmiany, do których nie możemy dopuścić

Za 50 lat 3,5 miliarda ludzi będzie mieszkało na terenach o klimacie zbliżonym do wyjątkowo gorących, niezamieszkanych obszarów na Saharze – ostrzega fizyk, analityk megatrendów i dziennikarz, autor książki „Świat na rozdrożu” i współtwórca portalu Naukaoklimacie.pl.

Publikacja: 01.02.2021 11:20

Marcin Popkiewicz: zmiany, do których nie możemy dopuścić

Foto: klimat.rp.pl

Czy abyśmy mogli uniknąć katastrofy klimatycznej musimy zmienić całą gospodarkę, czy wystarczy znaleźć kilku największych trucicieli i wprowadzić reformy mniej bolesne dla ogółu?

Gdy przyjrzymy się informacjom o źródłach emisji gazów cieplarnianych, dostrzeżemy bardzo wiele obszarów, które składają się na cały obraz. Nasza gospodarka działa jak organizm, który żywi się poszczególnymi zasobami, i jak to organizm – wydala różne elementy niepotrzebne, np. dwutlenek węgla i różne inne chemikalia, metale ciężkie, tlenki siarki czy smog. Wyrzucamy to do środowiska, m.in. do atmosfery. Emisje gazów cieplarnianych pochodzą z praktycznie wszystkich sektorów gospodarki.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Klimat i ludzie
Badanie: Która płeć bardziej szkodzi klimatowi? Kluczowy okazał się styl życia
Klimat i ludzie
Czy papież Leon XIV będzie walczył o klimat? „Lider, którego potrzebujemy”
Klimat i ludzie
Turystyczny raj nałoży nowy podatek na turystów. Chodzi o ratowanie klimatu
Klimat i ludzie
Sto dni Donalda Trumpa w Białym Domu. Paliwa kopalne na pierwszym planie
Klimat i ludzie
Pomalują tory kolejowe na biało. To ma zapobiec awariom w czasie letnich upałów