Lipiec najprawdopodobniej był najgorętszy w historii, a ekstremalne temperatury dotknęły 6,5 mld ludzi. Ogromna część Europy, Afryki Północnej, Ameryki Północnej i Azji zmagała się z upałami. Ocieplający się klimat sprawia, że ludzie poszukują rozwiązań, które pomogą im przetrwać coraz częstsze i bardziej intensywne fale upałów, również w krajach, które dotychczas nie miały z nimi większego problemu. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej na całym świecie największy odsetek gospodarstw domowych posiadających klimatyzację mają Japonia, Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa (ponad 80 proc.). Tendencja do masowego instalowania tego typu urządzeń może wkrótce dotrzeć do Europy i to nie tylko na południu kontynentu.
Czytaj więcej
Dziewięciu na dziesięciu Polaków popiera rozwój energii odnawialnej. Czy ich zdania nie zmieni fakt, że w ostatnim czasie mieliśmy kilka pożarów paneli słonecznych? Jakie są przyczyny tego „palącego problemu” i jak można pożarom zapobiegać?
Klimatyzacja w co piątym domu
Według danych Eurostatu w ciągu ostatnich czterech dekad, zapotrzebowanie na chłodzenie przestrzeni w Europie znacząco wzrosło. W Unii Europejskiej wartość „stopniodni chłodzenia”, czyli wskaźnika zapotrzebowania energetycznego budynków na podstawie warunków pogodowych, wzrosła w latach 1979–2021 niemal trzykrotnie, a wartość „stopniodni ogrzewania” spadła o 11 proc.
Szacuje się, że jedno na pięć gospodarstw domowych w Europie korzysta z klimatyzacji, odsetek ten jest wyższy w krajach śródziemnomorskich. We Włoszech co drugie gospodarstwo domowe posiada klimatyzację, w Niemczech 1–2 proc.
Jak wynika z danych Amazon Business, w sierpniu sprzedaż przenośnych klimatyzatorów w Hiszpanii, Włoszech i Francji wzrosła o ponad 20 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim. Według danych włoskiej firmy Unieuro, produkującej sprzęt AGD, sprzedaż klimatyzatorów w ostatnim tygodniu podwoiła się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W ubiegłym roku we Francji sprzedano milion klimatyzatorów, choć wciąż zdecydowana większość gospodarstw domowych z niej nie korzysta.