Ograniczenie spalania paliw kopalnych ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Chcąc urzeczywistnić ten cel, Amerykańscy naukowcy postanowili skupić się na wynalezieniu materiału, który w łatwy i tani sposób zredukuje i wychwyci CO2. Jak informuje czasopismo „Science Advances”, chemicy z uniwersytetów Berkeley, Stanforda w Kalifornii oraz Texas Agricultural and Mechanical University opracowali prosty sposób na usuwanie związku z gazów spalinowych, takich jak rury wydechowe, kominki, kominy czy piece. 

Czytaj więcej

Polska znów przejadła miliardy na energetykę z uprawnień do emisji CO2

Badacze stworzyli materiał, który jest nie tylko prosty, ale także tani w produkcji. Do wychwytywania dwutlenku węgla wykorzystano bowiem popularny polimer, melaminę, z dodatkami, sprawiającymi, że materiał staje się porowaty, a co za tym idzie, bardziej chłonny. Powstałe nanoporowate sieci melaminy (MNN) mają potencjał do odwracalnego wychwytywania CO2 właśnie ze względu na ich struktury. Badacze twierdzą, że tona materiału może kosztować jedynie 40 dolarów, co daje nadzieję na jego komercjalizację. Koszta byłyby nieporównywanie niższe od tych, z którymi ma się do czynienia obecnie. Dziś wychwytywanie dwutlenku węgla wiąże się z niezwykle dużym zużyciem energii, gdyż wymaga ono podgrzewania substancji wypełnionych gazem. Naukowcy zaznaczają, że jeśli metoda z melaminą się sprawdzi, będzie to „przełom w ochronie klimatu”.  - Ta praca tworzy ogólną metodę industrializacji w kierunku zrównoważonego wychwytywania CO2 za pomocą porowatych sieci - powiedział Haiyan Mao, jeden z autorów projektu. 

Czytaj więcej

Znaczący wzrost emisji CO2 w Polsce. Winny eksport prądu

Zespół ma nadzieję na dalsze opracowywanie bardzo tanich materiałów, które w przyszłości znajdą zastosowanie zarówno na przedmiotach użytku codziennego, jak i w elektrowniach.