Ekologiczne technologie wkraczają do polskiego ciepłownictwa. Czy zmienią tę branżę?

Blisko 70 proc. ciepłownictwa w Polsce opiera się na węglu. Polscy naukowcy opracowali technologie, które pozwalają na produkcje czystego ciepła. Pierwsze ekologiczne ciepłownie już ruszają

Publikacja: 27.12.2023 15:49

Budowa Ciepłowni Przyszłości w Lidzbarku

Budowa Ciepłowni Przyszłości w Lidzbarku

Foto: materiały prasowe

Wysokie uzależnienie od węgla kamiennego staje się coraz większym wyzwaniem wobec dzisiejszych zmagań z wysoką emisją CO2. Według danych Forum Energii, opracowanych na podstawie raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach – 2021”, ogrzewanie mieszkań ciepłem systemowym, związane jest z emisją 30 mln ton CO2 w ciągu roku. W dodatku każdy sezon grzewczy powoduje drastyczny wzrost zanieczyszczeń powietrza, a wszechobecny smog wpływa na zdrowie mieszkańców.

Przejście na gaz nie jest rozwiązaniem

Musimy też nadążyć za regulacjami UE, które coraz intensywniej dążą do zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Rozwiązaniem nie jest przejście na gaz ziemny, który również jest paliwem kopalnym i w strukturze paliwowej ciepła systemowego w Polsce plasuje się na drugim miejscu.

Czytaj więcej

Kup pralkę i lodówkę, unikniesz podatku od sprzedaży mieszkania

Według danych, opracowanych przez Forum Energii, gaz zapewnia 9,9 proc. zapotrzebowania na energię. Co więcej, przejście na gaz ziemny nie rozwiązuje wyzwania uzależnienia od dostawców zagranicznych, a co za tym idzie niestabilności cenowej oraz ryzyka przerwanych łańcuchów dostaw.

Branża przekonała się o tym w roku 2021, kiedy świat mierzył się z wysoką destabilizacją na rynku paliw, w tym gazu ziemnego, którego ceny wzrosły dwukrotnie.

W Lidzbarku powstaje Ciepłownia Przyszłości

Zieloną rewolucję w tej branży może rozpocząć wykorzystanie w ciepłownictwie technologii opartych na pompach ciepła. Projekt Ciepłownia Przyszłości, który właśnie rusza w Lidzbarku Warmińskim to system, w którym energia do produkcji ciepła pochodzi z przede wszystkim sezonowych magazynów ciepła typu PTES i BTES ładowanych latem ciepłem 100% OZE przez pompy ciepła zasilane z lokalnej farmy fotowoltaicznej wspartej instalacją hybrydowych kolektorów słonecznych PVT.

Sercem Ciepłowni Przyszłości są pompy ciepła, a innowacyjny projekt opiera się na wykorzystaniu w 100 proc. lokalnych odnawialnych źródeł energii. Pełnowymiarowy demonstrator użytej w Ciepłowni Przyszłości technologii będzie ogrzewał całe osiedle Astronomów w Lidzbarku.

- Przyszłość ciepłownictwa to systemy efektywne energetycznie i kosztowo, zrównoważone i przede wszystkim, zorientowane na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i lokalnych zasobów – podkreśla Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych z firmy Euros Energy, wykonawcy i twórcy technologii Ciepłowni Przyszłości.

Ekotrendy
Budowlana sieć powiązań i współpracy
Ekotrendy
PGE chce wydawać 4 mld zł rocznie na inwestycje w sieci
Ekotrendy
PGE chce najpóźniej w przyszłym roku wydzielić aktywa węglowe
Ekotrendy
Miasta w dobie zmiany klimatu
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Ekotrendy
Możemy przejąć węglowe aktywa energetyki