Założona w ubiegłym roku w Londynie grupa Gallery Climate Coalition, doczekała się swojego oddziału w Berlinie. Organizacja została założona w celu zainspirowania przemysłu artystycznego do neutralizacji emisji dwutlenku węgla oraz wspierania specyficznej dla branży reakcji na kryzys klimatyczny.
Inicjatywą będzie kierować 10 podmiotów z Niemiec, między innymi galerie Sprüth Magers, Haverkampf i Esther Schipper, Gallery Weekend Berlin oraz dwie czołowe firmy logistyczne, Artseco i Hasenkamp.
Czytaj też: Przyszłość browarnictwa: piwo o smaku kryzysu klimatycznego
Świat sztuki próbuje mierzyć się z bezprecedensowymi zmianami klimatycznymi, co można zauważyć także w inicjatywach podejmowanych przez jej liderów. Galeria Hauser & Wirth oraz dom aukcyjny Christie’s niedawno ogłosili dążenie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku. Pojedyncze działania nie są jednak tak skuteczne, jak solidarne wysiłki na rzecz wspólnego celu. Jennifer Chert, współwłaścicielka berlińskiej galerii ChertLüdde i współzałożycielka oddziału Gallery Climate Coalition w Berlinie podkreśla wagę kooperacji i mówi, że „chodzi o to, by być mniej konkurencyjnym i bardziej współpracującym”.
Berlińska grupa ma oferować informacje i zasoby dotyczące zrównoważonego rozwoju niemieckim organizacjom artystycznym i profesjonalistom. „Naszym głównym celem pozostaje zobowiązanie do przestrzegania porozumienia paryskiego, to jest osiągnięcie koniecznych redukcji emisji dwutlenku węgla w celu złagodzenia skutków zmian klimatycznych” – mówią założyciele galerii.
Oznacza to wspólne znajdowanie zrównoważonych rozwiązań dla branży artystycznej, aby osiągnąć 50% redukcji emisji dwutlenku węgla w całej branży do 2030 roku.