Niepokojące zachowania trzmieli zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, w okolicach Aberdeen (Szkocja). Jak poinformowało BBC, powołując się na organizację ekologiczną Buglife, budowę gniazd rozpoczęło 25 gatunków trzmieli żyjących w tym kraju. „Fakt, że obserwujemy aktywne robotnice, oznacza, że królowe nie tylko obudziły się z hibernacji, ale zaczęły zakładać nowe gniazda” – wyjaśnia Paul Hetherington, przedstawiciel Buglife.
To zjawisko wiąże się z podwójnym ryzykiem dla trzmieli. Po pierwsze dlatego, że o tej porze roku nie ma roślin, które są dla nich źródłem pokarmu. Po drugie – jeśli dojdzie do załamania pogody i ochłodzenia, gniazda zostaną zniszczone. Oznacza to, że nie będzie nowych królowych, które są matkami większości owadów w ulu.
Jakie rośliny są zapylane przez trzmiele?
Trzmiele należą do rodziny pszczołowatych, szacuje się, że w Polsce mamy 30 gatunków. Na świecie – ok. 300. Żyją głównie w klimacie umiarkowanym. Trzmiele ze względu na swoją budowę są ważnymi zapylaczami. Ich języczki są znacznie dłuższe niż u pszczół miodnych. W przypadku trzmiela ogrodowego jest to ok. 24 mm (dla porównania, języczek robotnicy pszczoły miodnej ma 6-7 mm).
Trzmiele mogą zapylać rośliny, które ze względu na budowę kwiatów nie zostaną zapylone przez robotnice pszczoły miodnej, bądź są przez pszczoły niedostatecznie zapylane.
Czytaj więcej
Temperatura powierzchni oceanów rośnie w coraz szybszym tempie. To jeden z głównych objawów zmiany klimatu na Ziemi. Według analiz przeprowadzonych przez Christophera Merchant’a, meteorologa z University of Reading oraz jego współpracowników, od połowy lat 80. do dziś tempo tego wzrostu przyspieszyło o 400 proc. A to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości.