Vespa vetulina jest jednym z wielu azjatyckich szerszeni, które nie są częścią europejskiej fauny. W całej środkowoeuropejskiej faunie znajduje się jeden szczytowy gatunek dużej osy – to dobrze nam znany szerszeń europejski, czyli Vespa crabro.
Okazuje się, że prawdopodobnie będzie musiał on rywalizować ze swoim groźniejszym azjatyckim kuzynem. Jak zaznaczają eksperci, to bardzo niepokojące – może to mieć bowiem spory wpływ na przyrodę, a także relacje między poszczególnymi gatunkami owadów.
Czytaj więcej
Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma Nature, intensywne rolnictwo i ocieplają...
Kiedy szerszeń azjatycki dotrze do Polski?
Występowanie szerszenia Vespa velutina wcześniej potwierdzono już w wielu miejscach w Europie – między innymi w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Irlandii, Austrii i Czechach. I choć nie odnotowano jeszcze obecności tego owada w Polsce, to jest to prawdopodobnie kwestia czasu – gniazdo owadów tego gatunku odkryto bowiem na Słowacji, a więc blisko granicy naszego kraju.
Jak informują słowaccy naukowcy z Plant Science and Biodiversity Centre w Bratysławie, eksperci szukali szerszeni azjatyckich po tym, jak zaobserwowano je we wsi Palarikovo. Odnalezienie gniazda zajęło badaczom zaledwie trzy dni – specjaliści śledzili tor lotu owadów, wykorzystując znaczniki naklejane na wcześniej schwytane szerszenie. Podczas akcji użyto także dronów.