Narodziny czworaczków we wrocławskim zoo. „Sukces na światową skalę”

Wrocławskie zoo poinformowało o narodzinach czterech tygrysów sumatrzańskich, jednych z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.

Publikacja: 18.10.2024 17:53

Młode tygrysy sumatrzańskie, które urodziły się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. To przedstawic

Młode tygrysy sumatrzańskie, które urodziły się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. To przedstawiciele jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków, a tak liczne mioty są rzadkością.

Foto: Maciej Kulczyński PAP

„Z radością i dumą ogłaszamy narodziny czterech tygrysów sumatrzańskich – jednych z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt. Jest to sukces hodowlany na światową skalę” – poinformowało na Facebooku ZOO Wrocław. „Tak liczny miot to prawdziwa rzadkość, zwłaszcza, że wszystkie tygryski rozwijają się zdrowo i wyrastają na silne, aktywne osobniki. W tym roku tylko w czterech ogrodach zoologicznych w Europie urodziły się tygrysy sumatrzańskie” – dodano. 

Czytaj więcej

Stres sprawia, że pszczoły stają się pesymistkami. Nowe ustalenia badaczy

W zoo we Wrocławiu urodziły się cztery tygrysy sumatrzańskie

Tygrysy urodziły się 22 lipca 2024 roku, ale dotychczas pozostawało to w tajemnicy. Dlaczego? „Nasze zoo zawsze wstrzymuje się z informacjami o przychówkach, gdyż okres tuż po porodzie jest newralgiczny dla młodych, a na szczęśliwe nowiny przychodzi czas,  gdy zwierzęta podrosną i zdrowo się rozwijają – wyjaśnia zoo.  Jak dodano, najważniejsze było wykonanie małym tygrysom wszystkich planowanych szczepień przed ich wypuszczeniem na wybieg zewnętrzny. Oglądać je można było po raz pierwszy 16 października. 

Zoo we Wrocławiu podkreśla, że narodziny tygrysów sumatrzańskich to jeden z największych sukcesów hodowlanych w ostatnich latach. „W przypadku tak mnogich miotów, często nie wszystkie kocięta osiągają dorosłość. Tym większa radość, że wszystkie cztery tygryski rozwijają się zdrowo, są aktywne, chętnie jedzą i bawią się ze sobą i z rodzicami” – zaznacza Sergiusz Kmiecik, pełniący obowiązki Prezesa ZOO Wrocław.

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo.

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo.

Foto: Maciej Kulczyński PAP

Nowo narodzone tygrysy to trzy samce i jedna samica. Jak zauważono, ze względu na to, że w europejskich ogrodach zoologicznych przeważają samice, narodziny trzech samców mogą pomóc w zrównoważeniu ich populacji. 

Czytaj więcej

Szwecja odstrzeli 20 procent populacji niedźwiedzi. Rząd się tłumaczy

Tygrysy sumatrzańskie  – krytycznie zagrożony podgatunek

Tygrys sumatrzański to podgatunek tygrysa azjatyckiego, drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych (Felidae), najmniejszy ze współcześnie żyjących tygrysów i jedyny pozostały przy życiu z grupy tygrysów Archipelagu Sundajskiego.

Liczebność populacji pod koniec lat 90. XX wieku oszacowano na 400–500 osobników, natomiast szacunki z 2007 wskazują na 441–679 osobników, przy czym jedynie populacje z Gunung Leuser i Bukit Tigapulu przekraczają 50 osobników zdolnych do rozrodu. To zdecydowanie poniżej bezpiecznego poziomu gwarantującego stabilność populacji. Obecnie w naturze żyć ma ich 400. W ogrodach zoologicznych znajduje się ok. 200 tygrysów sumatrzańskich, z czego 65 w Indonezji. 

Poza kłusownictwem największym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest utrata siedlisk. Spowodowana jest ona m.in. ekspansją plantacji palmy olejowej i kawy.

Zwierzęta
Dziesiątki martwych fok nad Bałtykiem. Co się stało zwierzętom?
Zwierzęta
Jeż europejski na „czerwonej liście”. Eksperci alarmują: to gatunek zagrożony
Zwierzęta
Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Na Słowacji odkryto pierwsze gniazdo
Zwierzęta
Dziki łosoś w Norwegii wyginie? Mogą go zastąpić ryby hybrydowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zwierzęta
Szwecja odstrzeli 20 procent populacji niedźwiedzi. Rząd się tłumaczy