Naukowcy z Newcastle University i University of Birmingham są zdania, że pszczoły mogą doświadczać emocji podobnych do ludzkich. Z ich badania, które opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society”, wynika, iż owady te pod wpływem stresu wykazują pesymistyczne zachowania, a także tracą chęć do życia. Zdaniem autorów badania, pod wpływem stresu pszczoły zmniejszają swoje oczekiwania, co może mieć wpływ na ich zdolność do zapylania kwiatów i pobierania wysokiej jakości nektaru.
Czytaj więcej
Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma Nature, intensywne rolnictwo i ocieplający się klimat wpływają na zmniejszenie się populacji owadów.
Badanie: W jaki sposób stres wpływa na pszczoły?
W ramach badania naukowcy przeprowadzili eksperyment. W jego pierwszej fazie eksperci uczyli pszczoły rozpoznawać kolory sygnalizujące różne poziomy nagród. Jeden kolor wskazywał na wysoką nagrodę w postaci słodkiego roztworu, zaś inny kolor – mniej atrakcyjną nagrodę. Owady nauczyły się kojarzyć kolory z odpowiednimi nagrodami i odpowiednio wybierały lokalizacje.
W kolejnej fazie eksperymentu pszczoły podzielono na dwie grupy, które poddano symulacji ataku drapieżnika. Jedna z grup została potrząśnięta, natomiast druga uwięziona. Była także trzecia grupa owadów – kontrolna – która nie doświadczyła żadnego stresu.
Wyniki badania zaskoczyły naukowców – wykazały one bowiem, że pszczoły, które doświadczyły stresu, były dużo mniej skłonne interpretować niejednoznaczne kolory jako wskazujące na wysokie nagrody. Zamiast tego częściej owady wybierały lokalizacje z niższą nagrodą w porównaniu z pszczołami z grupy kontrolnej.